На Прикарпатті виявили 12 випадків захворювань на меланому
Сьогодні, 28 травня, в Івано-Франківську відбулась пресконференція за результами місячника обстеження населення області на рак шкіри і меланоми.
Завідуючий другим (відділ пухлин голови та шиї) хірургічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру Василь Бойко коментує, щороку в Івано-Франкіській області проводяться місячники, зокрема цьогоріч в травні він стосувався раку шкіри та меланоми, пише Типовий Франківськ.
За словами медика, обстеження проводились на базі Прикарпатського клінічного онкологічного центру і Коломийського онкологічного диспансеру. Їх пройшли понад 700 пацієнтів, виявлено 120 патологій шкіри, 12 випадків меланоми. Деякі пацієнти із районів скеровані до обласного центру.
“За потреби у рамках заходів ми обстежували й інші локалізації. Зараз онкологічні захворювання на другому місці серед причин смертності. Тому рання діагностика відіграє надзвичайно важливу роль. Людям також варто зважати на свою генетичну схильність, хоча б раз у році обстежуватись”, – каже Василь Бойко.
Завідувач відділення центру зазначає, в 1/3 випадків на ранніх стадіях можна виявити рак, полікувати його, попередити. Цьогоріч випадків захворювань на меланому в області збільшилось, порівняно із минулим роком.
“Основна мета місячника була інформувати населення, нагадати громадянам звертатись до лікарів і нагадати медикам звертати більше уваги на це захворювання”, – додає Василь Бойко і каже, з 12 виявлених випадків двоє пацієнтів уже прооперовані в Коломиї, троє скеровані в обласний центр, ще семеро мають навідатись, втім прийшла лише одна.
Професор ІФНМУ кафедри хірургії післядипломної освіти та кафедри онкології Василь Скрипко каже, головна проблема – те, що пацієнти звертаються на пізніх стадіях захворювання.
«Часто говорять і запитують про те, чи пов’язана висока захворюваність на рак щитовидної залози із низьким рівнем йоду на Прикарпатті. Насправді довести це дуже важко. Папілярний рак щитоподібної залози дуже часто пов’язнаний із трагедією в Чорнобилі», – коментує Василь Скрипко.
Зі слів професора, серед пухлин близько 95% – доброякісні, а 5% – злоякісні. Доброякісний вузол щитоподібної залози раком не стає. Рак розвивається з самого початку.
«Будь-які родимки на тілі потрібно обстежувати та звертатись до лікарів. Адже меланома дуже швидко «пускає» метастази. І найбільше потерпає від тертя, наприклад, ланцюжків, одягу, гоління», – додає Василь Скрипко.
А лікар-цитолог Оксана Загарук каже, найбільш достовірним та надійним засобом діагностики цих хворіб є тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія.