Як запам’ятати великий обсяг нової інформації
Спробуйте цей маловідомий метод, винайдений Нобелівським лауреатом, і ви швидко вивчите що завгодно.
Кожен з вас періодично стикається з необхідністю вивчення і запам’ятовування нової інформації. Чим менше ви знаєте про предмет дослідження, і чим більший обсяг даних вам належить засвоїти, тим більше складнощів це викликає, інформує Голос.if.ua
Непросто доводиться школярам і студентам, чиє навантаження постійно зростає, а також дорослим людям, які проходять підвищення кваліфікації або освоюють новий корисний навик. Малозрозумілі терміни і складні терміни окремих розділів часто заводять людей в інтелектуальний глухий кут. У підсумку процес самонавчання перетворюється на справжню каторгу, і часом доводиться докладати чимало зусиль, щоб посадити себе або дитину за книгу або комп’ютер.
Але не все так безнадійно! Є маловідомий спосіб, який дозволяє засвоювати складну для розуміння інформацію поступово, спрощуючи непрості категорії і пов’язуючи їх з наявним інформаційним багажем і особистим досвідом. В результаті процес самонавчання перетворюється на комфортне і захоплююче заняття.
Метод Річарда Фейнмана
Річард Фейнман — фізик зі світовим ім’ям, нобелівський лауреат, один з авторів квантової електродинаміки. Фейнман вів активну викладацьку діяльність і користувався заслуженою повагою у своїх чисельних студентів і аспірантів, також завдяки вмінню дохідливо пояснювати вкрай складні для розуміння наукові концепції.
Річард Фейнман розробив і довів до досконалості методику засвоєння і передачі складної інформації. В її основі лежить максимальне спрощення хитромудрої термінології і розплутування різноманітних смислових вузлів.
За допомогою методу Фейнмана можна відносно швидко розібратися в будь-якій області знань і надовго запам’ятати нову інформацію, яку ви задумали опанувати. Використовуючи цю техніку, можна не тільки відчутно поліпшити процес самонавчання, а також перевірити поточний рівень вашої обізнаності і вивести на чисту воду так звані «білі плями» — прогалини, які необхідно усунути. Це стане в нагоді і школярам, які готуються до екзаменів, і дорослим людям, які хочуть бути хорошими фахівцями і отримувати високий оклад.
Отже, розберемо метод Фейнмана покроково.
Крок 1. Сформулюйте тему для вивчення
Коротко сформулюйте задачу — що саме ви плануєте вивчити. Потім напишіть все, що вам про це вже відомо. Висловлюйте свої думки як можна простіше. Уникайте невиправдано довгих формулювань і професійного лексикону.
Уявіть собі, що ви спілкуєтеся з дитиною, не готовою до сприйняття складних термінів і незрозумілих міркувань. У вас є всього лише кілька хвилин, щоб залучити і утримати його рухливу увагу з допомогою простих аналогій і коротких речень.
Крок 2. Визначте білі плями
Отже, ви зробили перший крок, слідуючи рекомендаціям Фейнмана. Тепер вам потрібно проаналізувати наявну інформацію, щоб сформувати цілісне уявлення про предмет вивчення і намітити межі неосвоєних поки ще розділів. Постарайтеся за можливості пов’язати всі елементи в єдину систему. Структуруючи дані, використовуйте малюнки, графіки і діаграми.
Складіть перелік білих плям, а також термінів, які ви не зуміли пояснити зрозумілою мовою, і займіться їх дослідженням. За мірою накопичення нової інформації повертайтеся до першого кроку і регулярно поповнюйте свої записи, не забуваючи про стислість і простоту викладу.
Важливо розуміти, що застосування методу Фейнмана — це не одноразова дія, а протяжний у часі циклічний процес, за допомогою якого ви крок за кроком розкриваєте обрану тему.
Крок 3. Придумайте історію і поділіться нею з друзями
Коли інформація буде вивчена в необхідному обсязі, з’єднайте її в цікаву історію. Уявіть собі, що ви готуєте презентацію для уявних учнів середньої школи. Недосвідчені слухачі повинні засвоїти всі викладені вами відомості з першого разу. Зрозуміло, для цього ви повинні бути впевнені в тому, що і самі оволоділи новою інформацією в належній мірі.
Якщо ви поділитеся своєю історією з реальними людьми, то зможете закріпити отримані знання на будь-якому етапі навчання. Зберіть своїх знайомих або друзів і влаштуйте освітню міні-лекцію. Нехай ваші вдячні слухачі оцінять легкість сприйняття та якість подання інформації.
Але можна обійтися і без живої аудиторії. Просто час від часу зачитуйте свою історію вголос і виділяйте погано опрацьовані смислові нюанси. Щоб дати собі більш об’єктивну оцінку, можна скористатися звичайним диктофоном. Найсміливіші і технічно підковані можуть спробувати себе в ролі блогерів: можна завести YouTube-канал і регулярно ділитися з підписниками корисними відео.
Почніть сьогодні
Головне достоїнство методу Фейнмана полягає в тому, що він дозволяє засвоювати нові знання поетапно, накладаючи черговий пласт невідомої інформації на вже наявний фундамент минулого досвіду і сформований раніше світогляд.
Завдяки такому підходу ви створите міцні асоціативні ланцюжки, які поліпшують запам’ятовування і розсовують межі розуміння навіть найзаплутаніших питань.
Спробуйте застосувати метод Фейнмана вже сьогодні, щоб підвищити ефективність самонавчання, розширити кругозір і запам’ятати більший обсяг корисної інформації.