Голова єврейської громади Коломиї: Я вважаю, що це була юридична помилка, – ніякого антисемітизму не було
Інформація про збір даних щодо діяльності Єврейської релігійної громади юдейського ортодоксального віросповідання міста Коломиї та її представників у мережі Інтернет з‘явилася 10 травня, про це інформує Голос.if.ua.
З відповідним листом до керівника громади звернувся начальник одного з управлінь поліції на Івано-Франківщині.
Йшлося про те, що голові єврейської громади Коломиї Якову Заліщикеру з управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області надіслали листа з проханням надати копію статуту організації, список членів громади, їхні адреси та номери мобільних телефонів. А ще поліцію цікавили дані студентів єврейської національності, які навчаються у вишах Івано-Франківська та Коломиї. Лист підписав начальник управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Михайло Банк.
Також, Ігор Клименко вибачився перед головою релігійної громади міста Коломиї, що на Івано-Франківщині, за неправомірні дії своїх підлеглих. Про це журналістам Суспільного повідомив Яків Заліщикер.
Яків Заліщикер каже, що ніяк не може отримати письмову вказівку з департаменту МВС України, яку дали місцевим поліцейським.
“Мені обіцяли, що завтра її привезуть. Щоб ми розуміли, звідки ноги ростуть. Ми маємо знати, хто дав таку вказівку, яка суперечить чинному законодавству”.
З журналістами Суспільного він зустрівся одразу після розмови з керівництвом Івано-Франківської ОДА: “Щойно зустрічався з головою нашої ОДА. Він сказав, що не допустить утисків будь-якої громади”.
Також, за словами Якова Заліщикера, йому телефонував начальник департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Андрій Рубель та очільник Національної поліції України Ігор Клименко. Вони вибачилися за дії своїх співробітників.
Голова єврейської громади Коломиї бачить у цій ситуації банальну юридичну помилку поліцейських.
“До мене надійшло звернення на телефон. Працівники поліції, які це зробили, не дуже компетентні у тому, що вони написали. Я вважаю, що це була юридична помилка. Ніякого антисемітизму не було. Просто людина написала і не зрозуміла, що вона написала. Вони всі вибачилися. Приїжджали до мене в Коломию. І навіть вибачався за них керівник поліції України Ігор Клименко. Їх викликали в Київ, і там проводять службове розслідування. Я не бачу в тому нічого страшного. Деякі люди це коментують, але там більше того, чого не треба. Ніякого утиску не було. Це просто була юридична помилка працівника, який це написав, а начальник департаменту підписав, і надіслали мені”.
Проте голова Коломийської єврейської громади дивується, чому такий запит в Україні надіслали лише їхній спільноті.
“Це дуже незрозуміло. Якщо б усім послали або хоча б у 20-30 громад, я б це ще зрозумів. Але якщо тільки одній…. Деякі українці – мої друзі, дзвонили і казали: “Якщо будете складати ці списки, запишіть і нас. Ми підемо разом з євреями”.
Яків Заліщікер посилається на закон України “Про свободу совісті і релігійні організації”, де чітко зазначено, що втручання в діяльність будь-якої релігійної організації – це справа тонка: “Тому ці організації й відділені від держави, щоб туди ніхто не втручався. Люди самі розберуться, що треба”.