Подорожчання електроенергії неминуче. Чиї ж інтереси лобіюють чиновники?

Економіка, Новини

Наприкінці квітня 2020 року почав набирати обертів скандал, пов’язаний із перерозподілом ринку електроенергії в Україні, що може обернутися суттєвим подорожчанням електроенергії для промисловості, що відповідно відчують на собі й усі українці, про це інформує Голос.if.ua з посиланням на газету Галичина.

Перед цим призначена в середині квітня в. о. міністра енергетики Ольга Буславець, яку ЗМІ та нардепи звинувачують у лобіюванні інтересів Ахметова, ініціювала зупинку трьох блоків АЕС потужністю 3 000 МВт і зменшення виробництва ще на 5 блоках. Зокрема, Антикризовим енергетичним штабом був затверджений новий енергетичний баланс в Україні, відповідно з яким обсяг дешевшої атомної генерації, що покриває більш ніж половину всіх потреб в електроенергії у державі, зменшується аж на 40%. Профільні експерти назвали відключення українських енергоблоків диверсією прем’єра і в. о. міністра енергетики. Вони пояснюють: якщо кількість дешевої електроенергії в загальній мережі рекордно зменшують, її вартість загалом зростає. Це обов’язково відіб’ється і на тарифах, і на цінах товарів та послуг.

Ввечері 14 травня було зупинено на аварійний ремонт третій блок Південно-Української АЕС, про що у Facebook повідомив народний депутат, голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. “Загальна працююча потужність атомних блоків впала до 6780 МВт, що становить менше, аніж 49% від загальної встановленої потужності атомних електростанцій. Це новий історичний мінімум, такого ніколи не було в історії України”, – написав він. За його словами, ще місяць тому атомні блоки несли потужність 9150 МВт, тобто на 35% більше, хоча погода не особливо відрізнялася від сьогоднішньої.

“На зупинку атомних блоків уже зреагував і ринок – останніми днями ціна електроенергії зросла на 15%. Це й логічно: чим більше обмеження конкуренції, тим вища ціна”, – повідомив експерт. Герус додав, що водночас відбувається додаткове навантаження на вугільних електростанціях (ТЕС), деякі з них працюють на 3-5 блоках.

Раніше Герус заявляв, що через рішення Міністерства енергетики та захисту довкілля про відключення кількох атомних енергоблоків на державному підприємстві НАЕК «Енергоатом», яке виробляє найдешевшу електроенергію на ринку, держава втратить мільярди гривень, а тарифи на електрику для споживачів згодом зростуть. У зв’язку з прогнозним зростанням виробництва відновлюваної енергії та електроенергії на теплових електростанціях, більшість із яких належить бізнесмену Рінату Ахметову, «НАЕК «Енергоатом», що є оператором усіх діючих атомних електростанцій України, наприкінці квітня уже вимушено вивів у резерв енергоблок №3 на Рівненській АЕС. Оновлений баланс енергосистеми, затверджений Міністерством енергетики та захисту довкілля, передбачає виведення у вимушений простій трьох його атомних енергоблоків. При цьому теплова енергія є дорожчою, ніж атомна, що позначиться на тарифах на електроенергію. А, отже, призведе й до підвищення цін на промислову та продовольчу продукцію.

Кабінет міністрів передбачає прогноз по інфляції на 2020 рік з 8,7% до 11,6%. Тож чиї інтереси лобіюють українські чиновники?

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.