Гроза в горах: правила поведінки, що рятують життя
Низка порад, які можуть бути корисними для тих, хто, доки ще триває літо, збирається у гірську мандрівку.
Грози — відоме явище. А для мандрівників, особливо в горах, прекрасне грозове небо – це джерело небезпеки і часто загроза для життя, пише Голос.if.ua з посиланням на Калуський МРВ УДСНС.
Перед виходом у гори
- Погода в горах часто міняється: перевірте місцевий прогноз перед виходом у гори і відмовтесь від походу, якщо найближчим часом слід чекати грози.
- Виходьте рано-вранці. Переважна більшість літніх гроз у Карпатах мають т.зв.конвекційну природу (утворюються від нагрівання і руху потоків повітря), такі грози трапляються зазвичай у другій половині дня і майже ніколи зранку.
Втікайте профілактично, ховайтесь правильно
- Якщо гроза наближається, а ви вже в горах, спускайтесь якнайшвидше. План дістатись до якогось сховку вгорі — це зазвичай поганий план, краще спустіться вниз.
- Правило 30/30: швидкість звуку — 330 м/с. Якщо від блискавки до грому минуло менше 30 секунд, значить буря на відстані менше 10км і треба шукати сховку. Хмари рухаються іноді дуже швидко, 10 км — це не багато, а мало. Не чекайте дощу, бо гроза іноді випереджає дощ на десятки кілометрів!
сховок можна полишити не раніше ніж через 30 хв. після останнього грому. - Ніколи не ховайтесь під окремим деревом, легким навісом на відкритій місцевості чи (тим більше) електричним стовпом. Якщо поряд проходять лінії електромереж, спробуйте опинитись від них якнайдалі.
- Якщо ви у водоймі, і починається гроза:
швидко виходьте на берег
взуйтесь (босі ноги + мокра земля — це cтрашна електропровідна система)
відійдіть щонайменше на 50 м. (а краще ще далі, і до безпечного сховку) - Коли ви вже сховались у будинку, і там є балкон — не треба визирати і споглядати бурю з балкону. Це романтично, але небезпечно. Зачиніть балкон та вікна і будьте у приміщенні подалі від вікна.
Якщо гроза вас наздогнала (чи наздоганяє) і ясно, що вам доведеться перетривати її в горах
- Вимкніть мобільний телефон та інші електропристрої, які у вас є.
- Зійдіть з велосипеда і не торкайтесь його металевих частин, а краще — відійдіть від нього далі.
- Уникайте відкритого простору, водойм чи водних потоків, окремих дерев, окремих скель. Якщо є вибір, не йдіть по мокрій глинистій дорозі, вона не тільки слизька, а й прекрасно проводить електричний струм.
Якщо гроза застала вас на відкритій місцевості
- зупиніться, зімкніть ноги і присядьте навпочіпки
- не сідайте на відкритий ґрунт
- не стійте, розставивши ноги (це створить крокову напругу а вас перетворить на живий електричний дріт)
- ізолюйтесь: покладіть під ноги рюкзак, поліетиленовий пакет, намет, силіконовий килимок чи каремат — на них можна сісти чи стати.
- не створюйте скупчень (якщо ви у групі — розділіться, не туліться одне до одного, не тримайтесь за руки)
- якщо з якоїсь причини доводиться не стояти, а пересуватись, робіть це маленькими кроками (крокова напруга — ваш ворог)
Якщо ви власне на горі
- не тримайтесь за допоміжні ланцюги (вони металеві, а тому дуже небезпечні). Якщо мусите триматися — одягніть гумові рукавиці, чим товстіші, тим краще (гума — діелектрик). Якщо рукавиць немає, а триматися треба, бо інакше без варіантів впадете, то можна взяти поліетиленовий пакет — чим грубший, тим краще — і зробити з нього імпровізовану “рукавицю” для захисту від струму
не притуляйтесь всім тілом до скелі, відхиліться від неї принаймні на 1 м.\ - потурбуйтесь про безпеку домашніх тварин: заберіть собаку в намет, посадіть його з собою на каремат чи просто візьміть на руки.
Безпечних і красивих вам гір!
Всі важливі Новини Івано-Франківська – Голос тут.