У Калуші презентували “Спомин” про розстріляних учнів “торгівельки” (відео+фото)
Прем’єра документальної постановки «Спомин» була присвячена 77-ій річниці розстрілу учнів Калуської «торгівельки».
Про це повідомляє щоденна онлайн – газета Голос ІФ з посиланням на “Вікна”.
Це спільна робота режисерки калуського муніципального народного театру «Легенда» Лесі Піцик та Калуського міського телебачення.
Постановка має вигляд кінохроніки, в основу якої покладені спогади родини, знайомих та очевидців трагічних подій, що відбулися 4 листопада 1943 року на Ринковій площі в Калуші. Цього дня німецьке гестапо жорстоко розстріляло учнів Калуської торгівельної школи, яких запідозрило в співпраці з ОУН.
Перед початком показу документальної постановки до глядачів звернулася режисерка Леся Піцик, яка наголосила на непростій сторінці в історії Калуша:
“Їм було по 16-20 років. Вони були молоді і красиві юнаки, які навчалися, закохувалися, які планували майбутнє, які мріяли про вільну Україну. Де поховані? Ніхто не знає. Кажуть, закидані в яму в лісі між селами Пійло та Сівка-Калуська. Що нам залишається? Пам’ятати про них і вшановувати їхню пам’ять. Ця сторінка важлива і її вивчають працівники наших музейних установ”.
Режисерка вважає площу Героїв (Ринкову площу) місцем, де обнялися радість з журбою:
“Я проходжу площею Героїв щодня, коли на роботу — з роботи. Я тут відпочиваю, зустрічаюся з людьми, ми п’ємо каву. Наша площа дуже важлива. Тут обнялися радість із журбою. Коли я підходжу до пам’ятного знаку, мені не хочеться веселитися. Я починаю думати, як було 77 років тому. Я багато вивчила документів і прочитала про цю подію. Розумію, як було важко їхнім рідним, близьким, знайомим на цій площі. Від крові тьмянів асфальт”.
За словами старшого наукового співробітника меморіального музею «Калуська в’язниця», консультанта документальної постановки, актора народного муніципального театру «Легенда» Олега Відливаного, нацисти були жорстокі зі всіма, хто не поділяв їхніх думок. Тому молодих юнаків чекала така трагічна доля. На жаль, багато історичних фактів невідомі. Проте робота триває:
“22 червня 1941 року почалася німецько-радянська війна. А вже за тиждень оунівці 30 червня 1941 року проголосили Акт відновлення Української державності, а за день після цього проголошення відбулося в Калуші . Нацисти, прийшовши до влади в місті, жорстко розправилися з тими, хто був з ними не згідний. І тому, знайшовши списки учнів торгівельної школи, які були членами молодіжної організації ОУН, наприкінці жовтня 1943 року за кілька днів після допитів їх розстріляли. На жаль, історики досі не знайшли документів допиту. Ми знаємо, хто здійснював організацію допитів. Проте ми не знаємо, як вони відбувалися. Знаємо те, що допити проходили в Станіславові. У фондах музейно-виставкового центру багато матеріалів тих учнів, багато інформації про них, їхні фотографії особисті, дані про них. Тож, усіх, хто цікавиться цією подією, запрошуємо до нас. У 2018 році колектив музейно-виставкового центру спільно з місцевими істориками видав збірку калуські історичні студії «Том 2», яку присвячено не тільки цим подіям, а подіям Другої світової війни, які відбувалися в Калуші. Праця триває, знаходяться факти, нові історичні джерела, тому вся робота попереду”.
Далі розпочався перегляд «Спомину», в якому рідні, знайомі і очевидці події з болем відгукуються про розстріл. Бачимо ій кроваві тіла молодих юнаків, і той день, коли гестапо прийняло рішення позбавити життя молодих націоналістів.
Режисером монтажу і постановки став Євгеній Білих. Ролі втілили актори театру «Легенда»: Олег Відливаний, Ольга Яковина, Тарас Кіндюх, Світлана Солоджук, Наталія Кулай, Леся Бобяк, Христина Вальнюк, Віта Ковальчук, Олег Ониськів, Наталія Калинчук, Марія Ковтун. У постановці були й задіяні студенти Калуського коледжу культури і мистецтв Владислав Гринів, Володимир Кондратенко, Володимир Коритан.
У коментарі «Вікнам» Євгеній Білих зазначив, що процес приніс задоволення і приємний результат. Приємно, що багато молодих калушан підходили і цікавилися подією і зйомками. На запитання: чи планує спробувати себе в майбутньому в ролі актора, відповів, щопо той бік камери спокійніше.
Олег Відливаний зіграв роль Михайла Гуцуляка — директора калуської торгівельної школи. Сам актор каже, що це цікава постать. Він усіма силами хотів допомогти учням, але влада була безкомпромісна і будь-які відстоювання не давали ніяких результатів. Подію розстрілу учнів сприйняв з великим шоком.
Два роки поспіль режисерка Леся Піцик виношувала ідею постановки. Каже, що свої корективи вніс карантин, адже більшість заходів заклади культури повинні показувати онлайн. Тому обрали такий формат постановки. У майбутньому, коли назбирається більше спогадів і буде розкрито більше історичних фактів, робота над постановокою обов’язково продовжиться.
Довідка. 4 листопада 1943 року на Ринковій площі німецьким гестапо під керівництвом коменданта Вільгельма Ассмана було розстріляно 11 учнів Калуської торгівельної школи та батька одного з них за звинуваченням у приналежності до ОУН, інфрмує музейно-виставковий центр.
Підозри гестапо ґрунтувалися на доносі фольксдочейки Ковальської. Один із учнів школи працював у торговельній фірмі «Улріх», де і переховував список юнаків ОУН. Про що секретарка фірми Ковальська донесла у гестапо.
Відомо, що їхні арешти відбулися наприкінці 31 жовтня 1943 р. Допити учнів торгівельної школи відбувалися у м. Станіславові (Івано-Франківськ).
4 листопада 1943 року учнів торгівельної школи вантажним автомобілем привезли на центральну площу міста, виголосили вирок «смертна кара» і розстріляли.
Мертві тіла повантажили на те саме авто і вивезли, але їх місце поховання досі невідоме.
Пам’ятник юнакам ОУН урочисто відкритий 4 листопада 1993 року на площі Героїв. 30 червня 2019 року в Калуші відкрито оновлений пам’ятник розстріляним учням торгівельної школи.
Список загиблих учнів торгівельної школи:
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся новини м.Івано-Франківська та області першими!