Як запобігти небезпечній поведінці школярів у інтернеті: рекомендації МОН
Міністерство освіти і науки розробило рекомендації для проведення заходів, які попереджали би небезпечну поведінку дітей в інтернеті та про те, як інформувати батьків щодо цієї теми, пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ.
«Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, що загрожує їхньому життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив соціальних мереж в інтернеті. Для підвищення обізнаності вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей МОН розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків!, — ідеться на сайті МОН.
Найбільшої уваги щодо профілактики, на думку міністерства, потребують підлітки 12–17 років, оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками.
Під час організації профілактичних заходів учителям варто орієнтуватися на формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі та здобуття знань щодо:
-
- прав людей (зокрема, права в цифровому середовищі);
-
- електронної участі (в ухваленні рішень);
-
- збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями;
-
- механізмів захисту прав, що порушуються в інтернеті, а також способів отримати допомогу.
Важливою у попереджанні потрапляння підлітків у небезпечні ситуації в інтернеті є роль родини.
Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:
-
- говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;
-
- будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;
-
- формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;
-
- заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;
-
- встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;
-
- бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.
У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).
Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:
-
- Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини (пн — пт, з 12:00 до 16:00):
— 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних),
— 116 111 (безкоштовно з мобільних);
-
- онлайн-консультація для підлітків у Teenergizer;
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636