ІВАН БОГДАН (з наголосом на першому складі, як прийнято на Покутті) вважається першим українцем, що опинився в Америці.
Про це пише щоденна онлайн – газета Голос ІФ з посиланням на ДзеркалоМедіа.
“Український Колумб” з Коломиї прибув у Джеймстаун (Північна Вірджинія) з Європи на англійському кораблі “Марія та Маргарита”. Це сталося 1 жовтня 1608 року. Цей факт зафіксовано у книжці “Достовірні записки про подорожі й пригоди капітана Джона Сміта у Європі, Африці та Америці” (1630 р.). Є про нього згадка і в англійського історика Нормана Дейвіса. Щоправда, в англійських та польських хроніках Богдан зветься не Іваном, а Яном, до того ж поляки вважають його своїм.
За найпоширенішою версією, капітан Джон Сміт зустрів Івана Богдана, вертаючись через українські землі з османського полону. Так українець, який добре знався на виробництві скла і дьогтю, став корабельним теслею у Сміта та учасником експедиції, що заснувала перше англійське поселення у США, Джеймстаун. За цією версією, саме виходець з Коломиї заснував там першу скляну гуту. Є відомості, що в червні 1619 року група європейських заробітчан, серед яких був Іван Богдан, організувала перший у Джеймстауні страйк, вимагаючи від місцевої влади, аби їх зареєстрували як повноправних громадян міста та трактували нарівні з англійцями. Їхні вимоги задовольнили. Подальша доля Івана Богдана невідома.
Першим українцем в Америці його вважає українська діаспора у США, і випустила на його честь поштову марку в середині 1970-х років. В Україні його знають насамперед на малій батьківщині: в середмісті Коломиї є меморіальна дошка, чоловічий Клуб коломийців видав чотири листівки накладом по 1000 примірників, а місцевий краєзнавець Микола Савчук видав книгу про Івана Богдана – “Колумб з Коломиї” (Коломия, 2008).
Джерело: Diaspora.ua
е забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.