Понад сто жителів боронять нашу державу на передовій, усі інші надійно забезпечують тил, – голова Більшівцівської громади (фото)
Голова Більшівцівської громади Василь Саноцький розповів про життя громади під час війни.
Інтервʼю опублікували на офіційному сайті громади, інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на “Галку”.
– Василю Павловичу, в Україні війна. Як працює селищна рада?
– Нині селищна рада працює у штатному режимі, усі послуги надаємо в повному обсязі. Також до наших обов’язків, згідно Закону про воєнний стан, додалася допомога у воєнному призові громадян. Тобто це рознесення повісток, яке у Більшівцях та Слобідці здійснюють працівники ЦНАПу, а у селах громади – старости та діловоди. Також виконуємо функції з реєстрації тимчасово переміщених осіб. Багато людей у громаді, та й у селищній раді зайняті збором гуманітарної допомоги, адже нашу армію треба забезпечувати усім необхідним і хочу зазначити, що цей процес у нас налагоджено на достойному рівні. Значну роль у цій діяльності відіграють наші вчителі в своєрідними осередками збору та підготовки допомоги стали шкільні їдальні та приміщення будинків культури.
– Чи маєте інформацію про біженців, які поселились у громаді? Куди їм звертатись по приїзді?
– Як мені повідомила Марія Бойчук, наразі (четвер, 10 березня – ред.) у нашій громаді перебуває 155 зареєстрованих переселенців, з яких 88 уже отримали тимчасові посвідки на проживання. Ці люди проживають у приватному секторі, а частина – у монастирі при Санктуарії Матері Божої Цариці миру. Більшість із них – люди з Києва та області. А також із Харкова, Запоріжжя, Луганської та Донецької областей, Житомира та Житомирської області, Полтави та Херсонської області. Варто зазначити, що це різні категорії людей: від дітей, до осіб пенсійного віку. Також нами розгорнуто ще більше 50 місць, де можна прийняти переселенців – у школах, дошкільних закладах. Але хочу зазначити, що не всі люди вже встигли зареєструватись, тож їх є набагато більше. По приїзді усім варто звернутися до ЦНАПу до реєстрації та отримання тимчасової посвідки на проживання.
– Скільки жителів громади зараз на війні. Як йде призов? Чи багато добровольців?
– У середу в області відбулась нарада, очолювана керівником області Світланою Онищук, де було позитивно відзначено і нашу громаду. Зараз призов йде у штатному режимі, а на фронті вже перебуває більше сотні мужніх хлопців – представників Більшівцівської громади. Багато наших громадян щодня можна побачити у Галичі біля військкомату. У селах сили територіальної оборони ведуть нічне патрулювання. Наразі на своєрідних облаштованих блокпостах немає нікого, але якщо, не дай Боже, буде потреба, то ми готові захищатися. Також хочу зазначити, що староста Дитятинського округу Микола Клюба теж призваний до війська і вже сьогодні (10 березня – ред.) їде на фронт.
– Як працює соціальна інфраструктура? Чи забезпечені пальним? Ліками? Їжею?
– Уся наша інфраструктура працює в штатному режимі. Магазини працюють, з продуктами наразі проблем немає. Лікарні працюють, відновлюємо вивіз сміття, ремонтуємо дорогу на Кінашів, намагаємось оперативно вирішувати різні поточні проблеми. Громада живе. Пальним ми забезпечені. На гірший випадок готуємо і укриття. На сьогодні вже маємо розуміння, де можна помістити до 500 чоловік. Але, сподіваюся, до того не дійде.
– Як жителі громади допомагають фронту?
– Як я вже казав, наша громада дуже активно працює на цьому фронті. По селах жінки, чоловіки та діти збирають допомогу, плетуть сітки, готують вареники, пельмені, котлети, тушонки та інші закрутки. Велика потреба зараз є у сигаретах. Вчора відправили нашим військовим тепловізор, подарований місцевим підприємцем. Надсилають допомогу і наші жителі, котрі зараз за кордоном. Нещодавно парафія Церкви святого Миколая (Слобідка Більшівцівська) перерахувала на потреби ЗСУ 50 тисяч гривень. Цю всю роботу координує штаб, який ми нещодавно утворили. Керую штабом я, заступник – Марія Григорівна Бойчук, секретар штабу – Підгайна Тетяна Петрівна. Усі старости теж включені в штаб і координують роботу на місцях. Нещодавно частка із нашої допомоги у загальному вагоні поїхала на Харків, зараз відправляємо на Маріуполь. Частину відправляємо в область для підтримки обласного штабу територіальної оборони. Не стоять осторонь і наші підприємці та фермери котрі вносять значну лепту у збір допомоги. До прикладу, нещодавно вони зібрали для фронту пшеницю і змололи її. Тож у нас було понад 10 тонн муки. Половину ми вже відправили. Половина ще у нас. Також не забуваємо і про переселенців, котрі поселились у нашій громаді. Їх теж необхідно забезпечити їжею.
– Шостого березня відбулось засідання сесії. Які питання розглядали?
– Повідомлення про війну стало для усіх шоком. І нам необхідно було зібрати сесію, щоб виділити кошти для підтримки армії. Поки сесія збиралась – стало зрозуміло, що у небі в нас не все гаразд, тож окрім виділення на потреби ЗСУ 300 тисяч гривень, ми ще прийняли звернення щодо закриття неба над Україною. Шкода, що світ досі до кінця не зрозумів, що це нам справді необхідно.
– 25 лютого відбулося засідання виконавчого комітету. Комітет затвердив звіт голови про діяльність. Власне усні звіти мали відбутися у цьому місяці в кожному селі громади.
– Так, з 5 березня ми мали починати звітувати про діяльність виконавчого комітету ради у 2021 році. Проте надворі війна і зараз не до того. Тому я прозвітував перед виконавчим комітетом, і коли буде можливість зібрати сесію – прозвітую перед депутатами. Паралельно ми опублікуємо звіт на офіційному сайті Більшівцівської селищної ради та у газеті. Зараз наше основне завдання – щоденно наближати мить нашої перемоги. Тож вірмо у себе, довіряймо Збройним силам України і сподіваймося на допомогу Бога. І будьмо певні – Україна переможе. Україна, в певному сенсі, вже перемогла!
Читайте найголовніші новини Івано-Франківська та Прикарпаття на сайті Голос ІФ. Дивіться відео-новини, розслідування на YouTube каналі Голос ІФ.
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636