Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1903 року (фото)
Ми щодня ходимо повз ці кам’яниці, навіть не здогадуючись, яку історичну цінність вони несуть для Івано-Франківська.
Про це повідомиляє щоденна онлайн – газета Голос ІФ з посиланням на ПІК.
Знайомство з унікальним архітектурним обличчям нашого міста. Зокрема, із найдавнішими його кам’яницями, які дійшли до наших днів. І, маємо надію, будуть моцні ще не одну сотню років.
1903 рік
1903 рік став для Станиславова роком значної розбудови і соціальних потрясінь. Споруджували десятки громадських і приватних будівель, і одночасно відбулись низка масових демонстраций, сутички із силами правопорядку – навіть з людськими жертвами, писав Михайло Головатий у своїй книзі “Етюди старого Станиславова”.
Цього року тривала розпочата в минулі роки будова таких поважних інституцій, як греко-католицька духовна семінарія по вул. Липовій (тепер військово-адміністративна установа по вул. Шевченка, 11), крайова школа деревного промислу по вул. Кілінського (Івано-Франківське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України по вул. Б.Лепкого, 28).
Розпочалося будівництво Краківського страхового товариства (корпус медичного університету по вул. Грушевського, 7), костьолу (дім молитви баптистів по вул. Гординського, 20), монастиря альбертинців (вул. Довгій, 60).
Оголосили в магістраті про наміри будівництва: I. Гартенберг – пасажу на зразок відомого на той час у Львові пасажу Гаусмана – готеляр Л. Кесслер – готелю. Нині це “Пасаж Гартенбергів” на Вічовому майдані та готель-привид “Зірка” по вул. Січових Стрільців. I вони наступного року були введені вдію.
Магістрат також провів тендер на право будівництва жіночої школи ім. Шопена коштом майже 100 тис. корон. Тендер виграв будівничий Д. Л ібесман і розпочав будову. Нині тут навчальний корпус ІФНТУНГ на вул. Шопена.
Жваво забудовують молоду вулицю Словацького (Тарнавського), що виникла три роки тому, та кількома роками старшу від неї вулицю Кілінського (Б. Лепкого). На першій споруджують дві кам’яниці і кілька вілл, на другій – кам’яницю і чотири одноповерхових будинки.
На фасаді будинку вул. Тарнавського, 12 досі красується дата «1903».
А ще будівництво триває по нинішніх вулицях Грушевського, Незалежності, Чорновола…
Кам’яниці вже стають предметом жвавого торгу. Наприклад, міняють власників будинки по вул. Казимирівській (Мазепи, 11 і 17). Станиславів, центр повіту, що динамічно розвивається, привертає увагу багатіїв з інших міст. Купецьз Калуша А. Мюльштейн купує триповерхову кам’яницю по вул Сапіжинській (Незалежності), 5, платить за неї 170 тис. корон. I це не єдине його придбання.
Міська газета з тривогою інформує, що будівельний рух помітно зріс у поточному році й це призвело до подорожчання будівельних матеріалів і робочої сили.
Пам’ятки архітектури 1903 року:
- Вірменська №5
- вул. Гетьмана Мазепи №5
- вул. Шевченка №30
- вул.Тарнавського №12
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.