В Івано-Франківську відкрили виставку “Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки”. В чому її унікальність (відео+фото)
20 вересня в Івано-Франківську відкрили мандрівну виставку “Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки”. Відвідувачам показують стенди, на яких зображені архітектурна спадщина Нової Каховки та монументальні роботи авторства художника-бойчукіста Григорія Довженка.
Про це пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне Карпати.
Крім того, охочим пропонують власноруч зліпити елементи барельєфів за технологією автора.
Докладніше про виставку читайте у матеріалі Суспільного.
“Зараз Нова Каховка є окупованою, як і більша частина Херсонської області. Відповідно, культурна спадщина є теж окупованою і під ризиком зникнення, якщо військові РФ схочуть зруйнувати будівлі. Саме тому зараз через ці кам’яні вишиванки ми намагаємося привернути увагу до того, що втрачає Україна”, — пояснила співорганізаторка виставки Оксана Глєбушкіна.
Крім стендів, де зображені “кам’яні вишиванки” Григорія Довженка, відвідувачам пропонували власноруч відтворити елементи барельєфів за технологією автора.
Один з учасників майстер-класу Назар Дубницький розповідає, вперше пробує самотужки зробити елемент ліпнини. Хлопець ділиться, що йому було дуже цікаво й захопливо дізнатися, як проходить процес.
Цей майстер-клас провели реставратори зі Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва імені Івана Труша. Викладачка Ольга Мамчур розповідає, що сьогодні найголовніше зберегти техніку, адже вона є унікальною і її в жодному разі не можна залишити ворогу.
“Є взагалі дуже давній вапняно-цементний розчин. Туди додавали три частини піску, частину цементу і чверть гашеного вапна. Ця техніка походить з давніх-давен, коли її використовували. Воно зберігається на фасадах дуже довго, стійке до атмосферних чинників, до вологи, не поростає біонаростом, до прикладу, мохом”, — каже Ольга Мамчур.
Архітекторка з Нової Каховки Тетяна Євсеєва розповідає, що майже кожен будинок у Новій Каховці оздоблений кам’яною вишиванкою Григорія Довженка. З її слів, автор зважав на те, який дім прикрашає.
“Вони — майже неповторні. Є елементи української орнаменталістики. Вона унікальна тим, що це — суто українська, дуже давня техніка, бо Григорій Довженко працював в академії архітектури, академії мистецтв і вивчав цю техніку козацьких часів. Різьбленим орнаментом була оздоблена брама Софії Київської. Цю техніку він запозичив із Середньої Азії”, — розповіла Тетяна Євсеєва.
Нова Каховка зараз — в окупації. Тетяна Євсеєва каже, що не знає, наскільки значні руйнування будинків міста. Жінка розповідає, що їй відомо те, як одна ракета впала у центральній частині та пошкодила три будівлі, одна із них — з орнаментом.
Виставку “Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки” експонуватимуть в Івано-Франківську до 30 вересня, а 1 жовтня повезуть у Чернівці.