“Не всі можуть платити”. Які проблеми виникають у франківців при переході з центрального на індивідуальне опалення (відео+фото)
Упродовж 2023 року 38 багатоквартирних будинків в Івано-Франківську примусово відключать від централізованого опалення. За словами міського голови Руслана Марцінківа, це — понад дві тисячі квартир у багатоповерхівках на Коновальця, Сорохтея, Чорновола та Петлюри.
Про це інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне Карпати.
21 лютого очільник громади повідомив, що мешканці кожної квартири отримають приблизно 50 тис. грн для переходу на індивідуальне опалення. Суспільне зібрало думки жителів, керівника ОСББ та Руслана Марцінківа з приводу відключень помешкань від централізованого опалення.
Мешканці будинків на вулиці Коновальця, з якими спілкувалася кореспондентка Суспільного, сказали, що офіційно їм не повідомляли про необхідність переходу на індивідуальне опалення.
Анатолій мешкає у будинку на Коновальця, 128. Чоловік каже, що зі 105 квартир частина людей не зможе перейти на індивідуальне, адже 50 тис. грн, які компенсують із міського бюджету, недостатньо.
“Не всі можуть платити. А що таке 50 тис. грн? Одна труба коштує десь півтори тисячі, а її розгалуження на поверхи? 50 тис. грн, які дають, — це нічого”, — каже Анатолій.
Мирослава Погорілець хвилюється за свою сестру Роману. Її будинок за адресою Коновальця, 136 — також у списку примусового відключення від котельні на Індустріальній, 34. Літня жінка живе одна й часто хворіє, тому самостійно впоратися з переходом на індивідуальне опалення не зможе ані фінансово, ані фізично, розповідає її сестра Мирослава.
“50 років стажу, має 4 тис. грн пенсії, а тепер кажуть: опалення своїм коштом, то якихось 40 тис. грн. Вона каже: “Де я їх маю взяти?” А як ні, то вона буде без опалення. Так ніби на гибель людину лишили. Там — 150 квартир. Жителі 10 з них мають можливість, а 140 — не мають можливості (там квартирантів багато, студентів. Я не знаю, як це буде вирішуватися”, — пояснює Мирослава Погорілець.
У сусідньому будинку на Коновальця, 130 частина квартир перейшла на індивідуальне опалення. Але, за словами заступника голови ОСББ Івана Палагіцького, будівля майже 30 років є аварійною. При будівництві на стінах виникла тріщина. Тоді перші три поверхи скріпили залізними пластинами. Тому, каже Іван Пагіцький, спочатку потрібно проаналізувати питання безпеки мешканців, а вже потім — доцільність такого переходу.
“Тепер, якщо не попередити, щоб робили там, де немає заліза (пластини не скріплені між собою щільно), де є проміжки між пластинами, вихлопні труби. Бо коли поріжуть залізні пластини, я не знаю, що то буде: чи будинок дасть тріщину, чи може завалитися — хто його знає”, — каже заступник голови ОСББ Іван Палагіцький.
За словами міського голови Руслана Марцінківа, рішення про перехід на індивідуальне опалення ухвалили через те, що мережі СТЕКу, якими зараз подається тепло, дуже пошкоджені. Допомога жителям на заміну опалювальної системи з міського бюджету становитиме майже 100 млн грн. Руслан Марцінків також розповів, що в ліцеї та дитсадку, які розташовані в районі відключень, встановлять індивідуальні котельні.
“Вже вісім будинків мають все. Вони з понеділка починають отримувати гроші, тому що свого часу добровільно хотіли від’єднатися. Виконали всі вимоги теплокомуненерго, газовиків, зробили документи, тому з понеділка (27 березня — ред.) люди будуть отримувати. Близько 12 будинків — ще в процесі. Вони зараз виготовляють документи й теж доєднаються до цього списку. Залишиться 18 будинків, з якими ми попрацюємо “від дверей до дверей”, проведемо збори, пояснимо людям”, — каже Марцінків.
З його слів, у планах міської ради протягом наступного 2024-2025 років — від’єднати від централізованого опалення ще понад 60 будинків.