Як у Франківську працює підприємство “Українського товариства сліпих”. Репортаж (фото)

Новини, Суспільство

Івано-Франківському учбово-виробничому підприємству “Українського товариства сліпих” у 2023 виповнилося 50 років. За словами директора фірми Романа Месика, ще чотири роки тому виробництво було збитковим, а зараз працює без жодної державної допомоги.

Про роботу підприємства читайте у матеріалі Суспільного, пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ

На виробництві працюють 30 людей з інвалідністю із зору 1 та 2 групи. Вони виготовляють папки з картону та комплектувальні до них.

Папки з картону, виготовлені на підприємстві УТОС у Франківську
На підприємстві “Українського товариства сліпих” в Івано-Франківську виготовляють папки з картону. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Роман Месик розповідає: виготовляють продукцію не тільки для Івано-Франківщини, а й для інших областей України. З його слів, ціль роботи полягає не лише у створенні канцелярських виробів, а й у спілкуванні між собою людей, які мають інвалідність. Для більшості з них — це єдина робота протягом усього їхнього життя, каже директор підприємства.

“Як правило, ми привозимо вантажівку картону, 20 тонн, і створюємо вироби впродовж певного періоду. Тобто в нас немає такого, що замовили фуру і нам треба терміново зробити за місяць чи за менше”, — каже Роман Месик.

Працівниця підприємства УТОС Оксана Гошій
Працівниця підприємства УТОС Оксана Гошій склеює картонні папку та швидкозшивачі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Працівниця підприємства Оксана Гошій розповідає, що втратила зір у дитинстві внаслідок травми.

Я — із залишком зору, мені не аж так складно. Я ще трохи бачу. Спочатку мені було складно орієнтуватися. Сама на себе злилася, але тепер вже звикла”, — каже Оксана Гошій.

Ярослава Гладчук розповідає: на підприємстві УТОС працює 40 років. Зараз робить з тасьми зав’язки на папках. Навчилася цього дуже швидко, каже жінка.

“Я — незряча від народження, вчилася в школі-інтернаті для незрячих дітей. Ну а потім прийшла працювати на підприємство”, — каже Ярослава Гладчук.

Виробництво УТОС в Івано-Франківську
На виробництві УТОС працюють 30 людей з інвалідністю із зору 1 та 2 групи. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За словами Романа Месика, складними процесами на виробництві керують люди, які не мають інвалідності, наприклад, майстриня картонажної дільниці Галина Бурсанова.

Люди, які зовсім не мають зору, вставляють тасьму, замочки. Працівники, які трохи бачать, працюють, як “клеїльники”. Важко їм, бо в них заробіток не дуже великий, але в них така просто життєва необхідність приходити на роботу, щоб спілкуватися й трошки щось заробити”, — каже Галина Бурсанова.

Майстриня картонажної дільниці УТОС Галина Бурсанова
Галина Бурсанова працює майстринею картонажної дільниці на підприємстві УТОС в Івано-Франківську. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Цьогоріч Івано-Франківській обласній організації “Українського товариства сліпих” виповнилося 30 років. Голова організації Анатолій Кучміль каже: від початку повномасштабної війни прийняли 70 переселенців, які мали інвалідність із зору. З них 15 — залишаються на Прикарпатті. Це — ті люди, які не мають куди повертатися, каже Анатолій Кучміль.

Люди звертаються до нас з різними питаннями. Наприклад, нещодавно звернулася людина щодо вступу в університет — які умови, що і як. Інформаційні послуги надаємо. Працюють бібліотеки, озвучені в нас, це — в Івано-Франківській та Снятинській первинних організаціях”, — каже Анатолій Кучміль.

Якщо ви вперше зайшли на наш сайт не забудьте підписатися на його відеоверсію канал на YouTube Голос ІФ тут ви дізнаєтесь про найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.