Археологи на Тлумаччині досліджують скельний печерний монастир
Професор Микола Кугутяк, доцент Борис Хруслов та науковий фахівець Роман Кобильник відправилися в експедицію від навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та провели додаткові польові дослідження скельного монастиря в селі Одаїв Олешанської територіальної громади Івано-Франківського району.
Про це інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ.
Упродовж ХХ – початку XXI ст. на цьому місці дослідники виявили артефакти практично всіх основних археологічних епох в історії краю, від крем’яних знарядь праці пізнього палеоліту, знайдених у печері Думка (Одаїв ХІ), до пам’яток трипільської культури, періоду бронзи, Фракійського гальштату і княжої доби (Одаїв ХІІ, ХV, XVI).
Особливий інтерес становить так званий Грот Монаха (Одаїв ХІІ), що розташований на сході дністровського берега за 1,8 км на північний захід від села. Він викутий у відкладах гіпсів для культових потреб, спочатку храму-святилища, а згодом у християнський період, тут поселилися монахи.
Наукове дослідження скельних комплексів розпочалося в 1970-1990-х роках.
У вересні 2009 і травні 2024 років пам’ятку обстежила Карпатська археологічна експедиція ПНУ.
Грот Монаха має розміри: ширина від 3,9 м до 4,3 м, загальна довжина лівої сторони 5,3 м, правої – 6,6 м і висота 2,4 м.
Особливу увагу привертає стінка в кінці печери. У її правій частині виявлено рельєфне погруддя жінки з ледь нахиленою вліво головою і хрестом у крузі на чолі. Висота рельєфу сягає 2,3 м, ширина 1,8 м. Зображення дійшло до нас у чорних тонах, проглядається чітко округле обличчя, очі, ніс, на грудях виділяється хрест з трикутним зображенням ремен.
До образу жінки примикає так званий «престол» прямокутної форми. Подібні «престоли», або пристінні лавки чи «лежанки» – обов’язковий атрибут стародавніх культових печер Вертеба, Томашівці, Страдч та ін.
Приміщення святилища відзначається прогладженими прямокутними стінами й вирівняною долівкою.
За 15 років пам’ятка зазнала руйнувань з боку неорганізованих туристів. Сучасні «любителі графіті» розмалювали барельєф та стіни кольоровими фарбами.
Нагадаємо, Грот Монаха розташований на схилі берега Дністра, за 1,8 км на північний захід від села Одаїв. Вперше про печеру згадує І. Крип’якевич як про «печеру з слідами монастиря».
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канал Гудзінський NEWS, tiktok Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636