Мера Перкалаби утримують у СІЗО Івано-Франківська за крадіжку велосипеда, суд призначив заставу 151 тисячу гривень (фото)
Василя Дороніна, відомого як Мер Перкалаби, заарештували за крадіжку велосипеда під час воєнного стану, суд призначив заставу 151 тисячу гривень.
Про це інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на Версії.
6 грудня у Верховинському районному суді відбудеться слухання у справі щодо крадіжки велосипеда під час воєнного стану. Обвинувачений – Василь Доронін, відомий як Мер Перкалаби. Нещодавно його затримали правоохоронці, оскільки ухвалою суду від 22 жовтня 2024 року Василя Дороніна було оголошено в розшук та надано дозвіл на його затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Свого часу Василь Доронін допомагав культовому музичному гурту з Івано-Франківська «Фамілія Перкалаба», який вперше виступив у 1998 році на фестивалі «Червона Рута», з організацією концертів. Відтоді і став «Мером Перкалаби». Сьогодні мистецькі події в Івано-Франківську важко уявити без перформера Мера Перкалаби.
Наразі Доронін, який має другу групу інвалідності через психічний розлад, перебуватиме під вартою в Івано-Франківській установі виконання покарань (№12) до 27 січня 2025 року.
За інформацією від художника Нікіти Тітова, справа викликала значний резонанс у франківській спільноті, оскільки обвинувачений є відомою особистістю в культурному середовищі Івано-Франківська.
«Я б ніколи не впрягався, якби справа не йшла про людину з психічним розладом, з другою групою інвалідності, людину, на яку я хоч і злюся часто за надмірну присутність у моєму житті. Довге спілкування з психічнохворою людиною в момент загострення дуже стомлююче, а Василя фігачить вже третій рік. І це може зрозуміти не тільки людина з досвідом чи з психіатричною освітою. Це очевидно абсолютно всім, хто хоч раз був поряд з Васею, але, звичайно, не суддям Франківського та Верховинського судів, не поліції, яка на повному серйозі майже рік шукала Васю, який танцював поряд на сцені із Жаданом, Dakh Daugters та іншими зірками, які приїжджали до Франківська. Шукали Васю, який щоранку прибирає сміття в магазині, в який ходить вся місцева поліція (і не тільки). Васю, якого лише через його численні та яскраві вбрання помічають усі перехожі… Не помітила цього і прокуратура та його перший адвокат…», – зазначає Тітов.
Суд визначив заставу в розмірі 151 400 гривень, що дорівнює 50 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, незважаючи на те, що обвинувачений має статус непрацездатної особи через інвалідність другої групи. Справу кваліфіковано за частиною 4 статті 185 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за крадіжку в умовах воєнного стану.
Нікіта Тітов висловив занепокоєння щодо умов утримання Василя Дороніна.
«Людину в такому стані треба як мінімум лікувати, а вже потім дати адекватну оцінку її діям», – наголошує художник.
Ситуація привернула увагу громадськості до проблеми поводження з особами, які мають психічні розлади, в системі правосуддя. Особливої актуальності ця тема набуває в контексті зростання кількості людей із психологічними травмами внаслідок війни, про що також згадує Тітов.
«Кілька моїх знайомих повернулися з фронту зі страшними психічними наслідками, і я просто не хочу, щоб вони зіштовхнулися з чимось подібним», – додав Тітов.
Наразі за звільнення Мера Перкалаби борються активісти та небайдужі громадяни, які наголошують на необхідності врахування стану здоров’я обвинуваченого при розгляді справи та визначенні запобіжного заходу.
«Василь – неймовірна людина. Стільки підтримки , яку він надавав людям , які їхали до Івано Франківська в перший час повномасштабного вторгнення. Він цілодобово чергував на вокзалі, щоб зустріти жінок та дітей , які рятувались від пекла, агресії російських терористів. Василь щодня невтомно зустрічав людей, допомагав з поселенням, гуманітарною підтримкою, волонтерив і просто своїм, завжди , позитивним настроєм додавав людям сили. Те що відбувається і цей конкретно випадок , з урахуванням стану здоров’я Василя, це неприпустимо і дуже боляче чути такі сумні новини з Івано- Франківська…», – написала в коментарях Тетяна Орлова-Фесенко.
Також долучився нардеп Ігор Фріс.
«Готуємо апеляцію. Знайшли доки. Отримали відповіді від СІЗО. Чекаємо від диспансеру. Принципово не хочемо його лікувати за рішенням суду, бо це шлях в позбавлення дієздатності, а за відсутності рідних призначать когось лівого. А це майно, пенсія та решта. Тому – перше це зміна запобіжного заходу, друге – дієве каяття та умовний строк. Працюємо», – написав в коментарі до допису Ігор Фріс.
Письменник та громадський діяч Ростислав Шпук написав характеристику від ГО «Ініціативи ЦСМ».
«Василь Доронін – перш за все активний громадянин, якого переповнює обовʼязок. Все, чим би він не займався, перетворюється на волонтерство – те, від чого не маєш зиску. Мало що потрібно особисто йому, він хоче встигнути всюди для усіх. Він движимий тільки йому видимим покликом, поспішає і багато встигає. Від заснування незалежного мистецького простору «Ваґабундо» Василь перший помічник в організації його діяльності і найактивніший та найяскравіший відвідувач мистецьких та соціальних заходів і дискусій, в кожну з яких помітно включається. З перших днів війни він доєднався до волонтерського подвижництва країни, скоротив свій сон до 4 годин на добу, зайнявся супроводом поранених, дні проводив у волонтерських хабах “Просвіта” та школа №7, де збиралась допомога для сходу і біженців, а вечорами й ночами перебував на вокзалі, де обрав для себе роль соціального працівника, зустрічаючи переселенців, щоб допомогти їм зорієнтуватись у новому місті, а власну квартиру перетворив на притулок для тимчасово бездомних. Тепер його ранки починаються зі спортивних занять і прибирання в церквах та магазинах. Він опікується баскетболістами БК “Говерла”, а якщо комусь з тих, хто знає Василя, потрібна дієва допомога – він, не роздумуючи, кличе саме його. Безвідмовність і безкорисна відданість людям – його домінуючі риси. Загалом Василь – мрійник, улюбленець дітей, один з найяскравіших громадян Франківська, який робить місто теплішим. Навіть свою хворобливу гіперактивність, повʼязану з надміром адреналінів, він вміє обернути на користь громаді. Василь потребує постійної медичної й звичайної людської опіки. У нього, крім біполярного розладу, засвідченого другою групою інвалідності, ще й гіпертонія з нападами артеріального тиску більше за 200 у випадку психічних атак. Василь не здатен навіть на дрібний вмотивований злочин. А на непродуманий вчинок здатна кожна, хай і найздоровіша, людина», – йдеться в дописі.
Ростислав Шпук просить долучитись і інші громадські організації, щоб допомогти стороні захисту.
«Мер Перкалаби під сімома замками, хоча сам не зламував жодного замка, не перекушував ланц і не перепилював раму, але на хвилі екзальтації міг скористатись доступністю покинутого ровера, аби пошвидше прибути на допомогу комусь десь там. Так влаштоване його сприйняття світу, яке слушно прийнято вважати хворобливим, він не здатен бездіяти. Зараз адвокат готує апеляцію на двомісячне затримання. Стороні захисту потрібні характеристики від ГО. Я написав свою версію цієї офіційної форми від нашої “Ініціативи ЦСМ”. Якщо ще якісь організації доєднаються своїми характеристиками – буде незле», – написав Шпук.
Справу Василя Дороніна слухатимуть у Верховинському районному суді 6 грудня о 9 годині ранку.
Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФ, youtube Голос ІФ, tiktok Голос ІФ.
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWS, тік-ток Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636