Зросла кількість українців, готових поступитись територіями заради миру – КМІС (графіки)
Наприкінці 2024 року зросла кількість українців, які готові до територіальних поступок заради миру, разом з тим знизилася частка тих, хто категорично проти будь-яких поступок.
Про це інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на результати опитування Київського міжнародного інститут соціології, проведеного у грудні 2024 року.
“Якщо між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація фактично не змінилася, то в період між початком жовтня і груднем простежується зростання з 32% до 38% частки тих, хто загалом готовий до певних територіальних поступок.
При цьому частка тих, хто категорично проти будь-яких поступок, знизилася”.
Деталі: Водночас соціологи наголошують, що попри всі складні обставини станом на грудень 2024 року 51% українців виступали проти будь-яких територіальних поступок (на початку жовтня було 58%).
Зазначається, що то зростання готовності до поступок простежується у всіх регіонах. Однак так само у всіх регіонах переважає кількість тих, хто категорично проти поступок.
“Серед песимістів 59% вважають, що варто йти на певні територіальні поступки, категорично проти – 27%. Серед оптимістів ситуація дзеркально протилежна – 60% виступають категорично проти будь-яких поступок, а 31% загалом готові до певних поступок. Важливо при цьому звернути увагу на категорію тих, хто має суперечливі або невизначені думки – вони за своїми поглядами щодо поступок майже ідентичні до оптимістів”, – наголосили у КМІС.
У червні 2024 року соціологи також вирішили вперше провести власний експеримент, де досліджували ставлення українців до можливих “пакетів” мирних домовленостей. У грудні питання з “пакетами” повторили.
Цікавим було те, що у кожен з 3 “пакетів” включили як позитивні, так і негативні аспекти для України.
Запитання звучало так: “Є різні варіанти завершення війни. Зараз я зачитаю вам один варіант, а ви скажіть, як ви би поставилися до нього. Використовуйте шкалу “я легко погоджуюся на цей варіант”, “це буде важкий варіант, але загалом прийнятний” чи “цей варіант зовсім неприйнятний”.
Самі пакети звучали наступним чином:
Пакет №1:
Росія зберігає контроль над усіма окупованими зараз територіями
Україна відмовляється від вступу до НАТО
Україна стає членом Європейського Союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови
Пакет №2:
Хоча Україна офіційно цього не визнає, але Росія зберігає контроль над окупованими територіями Запорізької, Херсонської, Донецької, Луганської областей та Криму
Україна стає членом НАТО та має справжні гарантії безпеки
Україна стає членом Європейського Союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови
Пакет №3:
Хоча Україна офіційно цього не визнає, але Росія зберігає контроль над окупованими територіями Донецької і Луганської областей та Криму
Україна повертає контроль над Запорізькою і Херсонською областями в повних межах
Україна стає членом НАТО та має справжні гарантії безпеки
Україна стає членом Європейського Союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови
Соціологи зазначають, що у грудні варіант з відкладенням визволення окупованих зараз територій та забороною на вступ до НАТО, проте із вступом до ЄС, підтримали 41%, а для 47% такий варіант був категорично неприйнятним. У червні 38% готові були прийняти цей варіант, а 54% були категорично проти.
“Тобто готовність прийняти такий пакет зросла, але насправді ми бачимо, що зараз меншість його підтримують”, – відзначили у КМІС.
Водночас якщо Україна отримає членство в НАТО (на додачу до членства в ЄС), то навіть із відкладенням визволення окупованих зараз територій 64% готові підтримати цей варіант, а категорично проти будуть – 21%. У червні 47% були готові підтримати цей варіант, а 38% були категорично проти. Таким чином за пів року значно зросла готовність до варіанту відкладення визволення всіх зараз окупованих територій в обмін на НАТО.
У випадку третього пакету 60% загалом прийняли би варіант членства в НАТО та ЄС і визволення Херсонщини та Запоріжжя та відкладення визволення Донбасу і Криму. Були би категорично проти – 26%. У червні 57% були готові підтримати цей варіант, а 33% були категорично проти. Тобто також є зростання підтримки за пів року, хоча в меншій мірі, ніж пакету №2.
Дослідження тривало з 2 по 17 грудня 2024 року. Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитали 2000 респондентів у віці від 18 років.
До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Запитання про загалом готовність до територіальних поступок ставили 985 респондентам. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує 4,1%.
У випадку запитання про пакети мирних домовленостей респондентів запитували про один із трьох пакетів, тому для кожного з цих пакетів соціологи отримали відповіді від 630-706 респондентів. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення, однак соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФ, youtube Голос ІФ, tiktok Голос ІФ.
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWS, тік-ток Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636