Отримав поранення та пережив полон в Оленівці: історія захисника Любомира Кавки, який проходить реабілітацію в Івано-Франківську (фото)
Захисник України Любомир Кавка родом із Рогатинського району, що на Івано-Франківщині. У червні йому виповниться вже 50 років.
Про свого особливого пацієнта розповідають в КНП “Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради”, інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на Фіртку.
Любомир Кавка розповідає про себе так:
“До війни працював на різних роботах за кордоном. Часто їздив у Польщу і навіть в ту прокляту росію, в Італії жив вісім років. Час був такий, коли треба було заробляти гроші”.
На початку повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, чоловік перебував в Україні. Каже, що пішов воювати “добровільно-примусово”.
Повістку прислали на пошту, й він одразу ж дев’ятого березня 2022 року з’явився у військкомат, щоб стати на захист своєї Батьківщини.
“До того служив лише строкову службу, в АТО не був. Але коли почалась повномасштабна війна вступив до 110 гірсько-штурмової бригади.Воював у Донецькій області. Рідні кажуть, що з 29 березня не виходив на зв’язок. Пережив контузію і провали в пам’яті.А коли прийшов до тями, то вже був у полоні. У мене забрали телефон і документи. Виходить, що я майже не воював”, — розповідає свою історію Любомир Кавка.
Десь 100 днів захисник перебував у полоні в тюрмі Оленівки.
Як вказують, цікавим є той факт, що воїна звільнили з полону всього лише за декілька днів до того, як росія вчинила там теракт і масове вбивство.
Про свою Україну Любомир Кавка говорить так:
“Красива, багата держава, але, на жаль, нам не завжди вистачає чесних і сміливих людей, особливо у владі.Ветеран війни із пенсією 7600 гривень — хіба це нормально? Україна має велику потребу в змінах. Не може все залишатись так, як було раніше”.
Після того як Любомир Кавка був звільнений з полону, він проходив реабілітацію у різних лікувальних закладах. У нього є перелом шийки лівої стегнової кістки, але виявили це зовсім нещодавно.
“Ще у 2022 році захисника прооперували на території ДНР, зробили трепанацію черепа. Опісля він все ж не міг рухати ні ногою, ні рукою.Чоловік був фактично був повністю лежачий. Думали, що це наслідки інсульту, але тільки зараз виявили, що є перелом шийки лівої стегнової кістки”, — зазначає завідувач відділення травматології, ортопедії і реконструктивної та пластичної хірургії, лікар Степан Зелик.
Так, в ЦМКЛ Любомиру Кавці здійснили успішну операцію.
“До того нашому пацієнту відмовляли в декількох медичних закладах через складність такого оперативного втручання, оскільки у нього була давня непролікована травма та дуже сильна контрактура в ділянці перелому та коліні (патологічний стан, при якому частково або повністю суглоби втрачають свої функціональні можливості).Ми йому провели тотальне безцементне ендопротезування кульшового суглобу”, — розповідає Степан Зелик.
Три тижні з військовим у ЦМКЛ попрацювала і мультидисциплінарна команда фахівців з реабілітації.
“У пацієнта важка ситуація. До травми в 2021 році він ще й переніс інсульт.Наразі він може самостійно змінювати положення в ліжку, сам пересідає в крісло колісне. Декілька днів з моєю допомогою і за допомогою палиці ми розпочали ходити. Але через контрактуру в колінному суглобі поки він може ставати тільки на носок, не повністю розігнувши ногу.До цього його нога взагалі не рухалась, а зараз робить згинання і розгинання”, — каже фізичний терапевт Андрій Пилипишак.
Як вказують лікарі, результати реабілітації помітні.
“Велику роботу з пацієнтом провели фахівці ментального здоров’я, над відновленням його руки багато попрацювала ерготерапевт Вікторія Попадинець.Важливим було й те, що захисник перебував у палаті з іншими військовими, які його розуміють. Якщо на початку він ні з ким не хотів говорити, то значний його психологічний поступ бачимо і в тому, що погодився проявитись і розповісти свою історію для широкого загалу людей”, — говорить завідувач відділення реабілітації та відновного лікування ЦМКЛ Михайло Кобзей.
Директор ЦМКЛ Тарас Масляк також переконаний, що кожен українець сьогодні повинен докладати максимум зусиль для адаптації й повернення ветеранів у мирне суспільство.
“Ці люди постраждали через війну і ми маємо про них дбати. Щастям є, коли ми можемо хоч якось їм допомогти, і наші медики над цим багато працюють.Ми дуже вдячні захисникам України за нашу незалежність, свободу та мир”, — каже Тарас Масляк.
Лікарі розповідають, що Любомир Кавка досі, буває, злиться, нарікає на болі, не дуже вірить і медикам, які запевняють, що фізично відновитись та жити щасливо він зможе, якщо віднайде мотивацію.
“Знаємо і відчуваємо, що Вам тяжко, можливо, не повністю розуміємо, бо не прожили те пекло, що Ви. Але бачимо, що у Вас, попри все, є надія і крила. Віримо, що вони не повністю зломлені”, — йдеться в дописі від ЦМКЛ.
Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФ, youtube Голос ІФ, tiktok Голос ІФ.
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWS, тік-ток Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636