Нестача кваліфікованих кадрів та мізерне фінансування: у Франківську говорили, як спорт може допомогти ветеранам (фото)

Війна, Новини, Суспільство

25 березня у просторі “ветераницивільні ПЕТРОС” у Франківську пройшла відкрита розмова про реабілітацію ветеранів через спорт, де учасники відверто говорили про виклики, проблеми та надії у підтримці учасників бойових дій.

Про цеінформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на Галку з простору”ветераницивільні ПЕТРОС”.

На “відкритій розмові” зібралися представники влади, громадських організацій, медичні фахівці та ветерани. Представник Центру ініціатив “Повернись живим” Ігор Крицак наголосив, що надзвичайно гостро постає проблема інфраструктури для адаптивного спорту, адже її практично немає.

“Навіть у Києві її обмаль, а про регіони годі й казати”, – зазначив він.

Центр ініціатив “Повернись живим” презентував амбітні плани. Вони розпочали масштабне дослідження інфраструктури адаптивного спорту, мета якого – не просто створити базу даних, а зрозуміти проблеми та знайти шляхи їх вирішення. Нещодавно організація відкрила перші всеукраїнські змагання з баскетболу на кріслах колісних.

Фахівці кажуть, що системних викликів є кілька. По-перше, катастрофічна нестача кваліфікованих кадрів. По-друге, мізерне фінансування.

“Як приклад – місто Коломия, де на весь регіон є лише один ерготерапевт”, – додає Наталка Найда.

Екскерівник департаменту молодіжної політики та спорту Віталій Матешко додав: галузь спорту отримує лише 1% коштів міського бюджету. Чоловік розповів також про місцеві програми підтримки. Зокрема, запроваджені щомісячні стипендії для учасників бойових дій, які беруть участь у спортивних заходах. Розмір стипендії – від 2600 до 5000 гривень залежно від досягнень.

Реабілітаційні центри демонструють унікальний погляд на проблему.

“Спорт для наших пацієнтів – це набагато більше, ніж просто фізична активність”, – каже завідуюча Центру фізичної та реабілітаційної медицини у КНП ОКЛ Івано-Франківської області Катерина Завгородня.

За її словами, заняття спортом допомагають військовослужбовцям знайти нове коло спілкування, отримати мотивацію та структуру життя.

Юрій Гапончук, засновник організації “Полюби долю”, розповів про свій шлях:

“Я побачив, як спорт впливає на фізичне та ментальне здоров’я. Люди, які не хотіли навіть спілкуватися, після спортивних зборів змінювалися – проявляли ініціативу, виходили, спілкувалися.”

Його організація вже об’єднує близько 50 осіб, з яких 20-25 активно беруть участь у змаганнях.

Костянтин Лисейко, керівник управління спорту та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА, розповів про конкретні регіональні ініціативи. Зокрема, вже запрацювала обласна футбольна ліга “Воля до життя”, де ветерани можуть проявити себе.

“На законодавчому рівні поки що немає чітко визначених активних видів спорту для ветеранів”, – зазначив він.

Інші учасники також поділилися ініціативами, які запроваджують:

  • Грант від Великої Британії на 100 000 фунтів для спортивної реабілітації
  • Створення “просторів турботи” в лікарнях
  • Плани з розвитку різних спортивних напрямків для ветеранів

Керівниця «Ветераницивільні Петрос» Наталка Найда зазначила ключову думку про спорт:

“Спорт – це найдешевший спосіб відновлення, терапії. Це можливість знайти однодумців, друзів, спільноту. Найголовніша ціль – витягнути ветерана і не дати йому спитися, не замкнутися в собі, мати активне життя”.

Експерти одностайні: адаптивний спорт – це потужний інструмент реабілітації, який допомагає військовослужбовцям не лише відновити фізичну форму, а й знайти себе в новій реальності.

“Спорт – це те, що буде їх тримати в житті. Це мотивація, графік, щоденність”, – наголосила одна з учасниць зустрічі.

Головний виклик – створення комплексної державної програми підтримки. Потрібні системні зміни в освіті тренерів, фінансуванні, інфраструктурі. Лише об’єднавши зусилля влади, громадських організацій та бізнесу, можна досягти реальних змін, вважають експерти.

Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФyoutube Голос ІФtiktok Голос ІФ.

Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWSтік-ток Gudzinskiy_lifetiktok Golosukrainayoutube Ростислав Гудзінськийтут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.