Як на Івано-Франківщині збирають перший урожай лохини (відео+фото)
Перший урожай лохини збирають у селі Мала Кам’янка П’ядицької громади, що на Івано-Франківщині.
Про це інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне.
За три дні працівники комунального підприємства зібрали 275 кг, розповіла Суспільному директорка “Добробут Захід” Уляна Гайдейчук.
За її словами, три роки тому у селі на площі 4,8 га висадили 13 тис. 850 кущів лохини за грантові та бюджетні гроші, а також частку від інвесторів. На полі ростуть три сорти — ранній, середній і пізній, тож урожай збиратимуть до кінця літа.
“Три роки після посадки ми “розганяли” кущі. Тепер надіємося на гарний урожай.Перша посадка кущів — це одна клітка на 2,4 га. Потім побачили цю гарну ягоду і посадили ще одну інвестиційну клітку. Ми надіємося на інвесторів та розвиток. Проєкт виграли на 16 га, тому нам є куди розвиватися”, — розповідає Уляна Гайдейчук.
За її словами, зараз до проєкту залучили п’ятьох інвесторів. 7 360 кущів вже посадили, і ще 3 200 планують висадити.
Серед інвесторів — Наталія Гнатишин з чоловіком. Жінка каже: п’ять тисяч кущів на цьому полі належать їм, тож через два роки, коли з однієї рослини можна буде зібрати 5 кг, вони планують отримати прибуток. Зараз на утримання одного куща подружжя виділяють 100 грн. А перший урожай становить 0,5 кг з рослини.
“Інвестор отримує в кінці свою відсоткову частинку грошима. Підприємство збирає ягоду, вилучає, здає, так само веде затрати — це оплата праці людей. І тому інвестор отримуватиме певний відсоток від плодоносних кущів”, — пояснює Наталія Гнатишин.
За словами Уляни Гайдейчук, зараз урожай збирають 11 працівників підприємства. З 17 липня планують залучити ще п’ятьох людей.
Петро Максимюк працює на полі. Чоловік каже: робітники підготували ще приблизно 2 га, щоб висадити додаткові кущі лохини.
“У нас ще буде закладатися 21 рядок. Ми готуємо суміш, накладаємо борозни для того, щоб посадити лохину. Три тисячі саджанців приблизно буде”, — говорить Петро Максимюк.
Фінансують вирощування ягід за гроші з міжнародної програми USAID DOBRE на суму 1,5 млн грн. Ще 350 тис. грн виграли за проєктом з обласного бюджету. Комунальне підприємство додатково витратило на реалізацію цього проєкту 3 млн грн. За ці гроші доглядали поле та утримували кущі впродовж трьох років.
“Написали проєкт з програмою DOBRE, виграли крапельний полив. Зараз також продовжуємо співпрацю — вже на тендерах закупівлі холодильної установки. На добу її обіг становитиме від 3-4 тонн”, — розповідає староста Малої Кам’янки Микола Грищук.
За його словами, продають лохину як гуртом, так і вроздріб. Керівництво підприємства налагоджує співпрацю та мріє вийти на європейський ринок.
Ягоди можна придбати й безпосередньо на полі. Місцевий житель Віталій Мокрицький сьогодні придбав лохину.
“Пробував, дуже смачна. Напевно, ще візьму. Я взяв 1 кг на пробу. Як спробую, то ще візьму дітям. Це — вітаміни”, — каже Віталій Мокрицький.