На Івано-Франківщині протягом червня 39 людей отримали опіки від борщівника Сосновського

Новини, Суспільство

Упродовж червня 2023 року на Івано-Франківщині отримали опіки від борщівника Сосновського 39 людей. З них — семеро дітей.

Про це  інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне.

Одну людину госпіталізували у медзаклад. Про це на брифінгу повідомив виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Володимир Дзьомбак.

За його словами, смертельних випадків від опіків цієї рослини в регіоні не зафіксували. Окрім цього, Володимир Дзьомбак розповів, наскільки небезпечний борщівник Сосновського, описав симптоми при опіках цією рослиною, а також порадив, як діяти при ураженнях.

“Борщівник Сосновського має токсичну дію при контакті чи тривалому перебуванні в його зарослях. Токсична дія пов’язана з тим, що виділяються фітосполуки, які знешкоджують захист шкіри від ультрафіолетового опромінювання. І навіть короткочасне перебування під сонячним промінням викликає опіки I, II, III ступенів й у важких випадках це може навіть призвести до смерті. Особливо небезпечна ця рослина у період цвітіння — червні та липні”, — говорить Володимир Дзьомбак.

Симптоми при опіках борщівником Сосновського

Виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної військової адміністрації говорить: при контакті чи нетривалому перебуванні біля борщівника Сосновського виділяється речовина, яка потрапляє на шкіру. При тривалому перебуванні — в органи дихання: як ротову порожнину, так і в трахею.

При опіках з’являються виразки на шкірі, підіймається температура, виникає лихоманка.

“Тому, коли ми збираємося на прогулянки у ліс чи в поле, маємо ознайомитися, який вигляд має борщівник, розповісти дітям про цю рослину. І навіть при малому контакті з борщівником ми повинні не перебувати під сонячним промінням. Якщо є ураження на шкірі, потрібно забезпечити захист від ультрафіолетового проміння протягом 2-3 днів”, — каже Дзьомбак.

Як діяти при опіках борщівником Сосновського:

  • не треба розчухувати й розтирати зони ураження, щоб не рознести токсичну речовину по всій шкірі та не посилити її дію;
  • не потрібно здирати пухирці;
  • треба промити зони ураження мильною водою або розчином марганцівки;
  • обробити зони ураження спиртом або нанести на шкіру медпрепарати проти опіків;
  • при значних зонах ураження потрібно звернутися до лікаря.

Борщівник Сосновського має шкідливий вплив не лише на здоров’я людей, а й на біорозмаїття. Ця рослина завдяки своїй потужній масі витісняє місцеві види не лише травних, а й деревних порід з території та не дає їм розвиватися. Він легко пристосовується до будь-яких умов. Йому не страшні ні заморозки, ні посуха. Росте на будь-якому ґрунті”, — продовжує перший заступник начальника обласного управління Держпродспоживслужби Микола Сендецький.

Він розповів, як боротися з рослиною.

Методи боротьби з борщівником Сосновського:

  • механічний, тобто скошування. Потрібно систематично скошувати рослину, щоб не дати утворитися суцвіттю;
  • агротехнічний метод. Це — метод оранки, який застосовується на великих ділянках, де ростуть сільськогосподарські рослини;
  • хімічний, тобто оприскування гербіцидами.

“Треба врахувати, що з борщівником варто починати боротися у грудні. Тобто, територіальним громадам потрібно закладати у бюджет гроші для того, щоб розробляти свої програми, аби в березні-квітні проводити ефективні заходи щодо локалізації борщівника”, — говорить Сендецький.

З його слів, спеціалісти Держпродспоживслужби порахували вартість локалізації борщівника Сосновського. Якщо скористатися методом скошування на 1 га, то вартість становить в межах 4 тис. грн. Обробка хімічним методом на 1 га коштує 6,5 тис. грн.

“Ми вважаємо, що оптимальним методом боротьби з борщівником Сосновського в Івано-Франківській області все ж є багаторазове скошування на різних фазах вегетації, тобто у квітні-червні”, — каже Микола Сендецький.

У яких громадах найбільші площі з борщівником Сосновського

За його словами, на території області площа під борщівником Сосновського складає майже 1 тис. га. Найбільші площі цієї рослини зафіксували на територіях Івано-Франківської громади — 128 га, Рогатинської — 96 га, Старобогородчанської — 77, Переріслянської та Дубівської — в межах 50 га.

“Найбільше борщівник поширений на прибережних та придорожніх смугах — орієнтовно 400 га, в межах 40% від усієї площі. У господарських дворах колишніх спілок — 300 га, тобто 30%, на природних пасовищах — в межах 20%”, — каже Микола Сендецький.

Скільки грошей спрямували громади на боротьбу з борщівником Сосновського

Зі слів Сендецького, у 2023 році в бюджетах територіальних громад області заплановано 1 млн 900 тис. грн для локалізації борщівника Сосновського. Станом на 21 липня використали 1,5 млн грн на знищення цієї рослини.

Якщо ви вперше зайшли на наш сайт не забудьте підписатися на його відеоверсію канал на YouTube Голос ІФ тут ви дізнаєтесь про найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.