Між Микуличином і Космачем знайшли уламки німецького літака
Йдеться про літак часів Другої світової війни, який, імовірно, сідав на край полонини Куратул на висоті понад одну тисячу метрів та зазнав ушкоджень.
Про це інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне.
Експедиція почалася пів року тому. Історію про падіння літака неподалік Космача пошуковцям розповів місцевий житель — майстер Богдан Костюк, який виготовляє трембіти та бубни з елементів літака, який впав у Карпатах.
“Ми зв’язалися з цим майстром і він, як міг, розповів про місце. Але він — людина старша і детально не зміг пояснити, де то є”, — каже Андрій Кір’янов.
24-25 серпня учасники експедиції займалися пошуком уламків німецького літака. Люди, що живуть неподалік полонини Куратул, підказали орієнтовне місце, де можуть бути залишки бомбардувальника.
“Ця полонина складається з двох частин. Одна — більша, на ній уламків немає. Перейшли на меншу частину — раптом шматочок алюмінію зачепили приладом на стежці й пішли в бік по обидві сторони хребта. Там знайшли уламки німецького літака”, — розповідає Андрій Кір’янов.
З його слів, німецький літак міг прямувати до Микуличина. За переказами майстра Богдана Костюка, на борту було 20 офіцерів.
“Як розповів майстер, літак сів досить м’яко на полонині. Німці всі вийшли й пішли до села, я так розумію, до Космача. А літак з часом місцеві розібрали. На мою думку, це було в 1943-1944 роках”, — говорить Андрій Кір’янов.
Пошуковець каже: уламків було достатньо, щоб визначити модель літака. За гофрованою обшивкою Андрій Кір’янов визначив, що це — Junkers Ju-52.
Номер, на жаль, ми не знайшли. В архівах у Космачі взагалі немає про падіння цього літака. Тобто екіпаж, імовірно, був живий. Літак якось плавно сів там, але розвалився. Ось і ми ті залишки деталей знаходимо, а більшість забрали або німці, або місцеві розібрали. Від трьох здоровенних моторів жодного уламка немає взагалі”, — розповідає Андрій Кір’янов.
За його словами, літак важив приблизно 15 тонн. Під час експедиції Андрій Кір’янов з колегами знайшов 2 кілограми уламків бомбардувальника.
“Я так розумію, що при посадці якісь частинки відвалилися. Літак десь вдарився сильно, бо уламки були на глибині у землі. Мені здається, він був мало пошкодженим, однак літати вже не міг. Тому його люди розпиляли, тягнули деталі до села і використовували”, — говорить Андрій Кір’янов.
На Івано-Франківщині часто так робили через дефіцит матеріалів. Про це Андрій Кір’янов дізнався з розповідей місцевих жителів. З бляхи виготовляли каструлі, колеса для фіри.
Зі слів пошуковця, всі знайдені деталі німецького літака учасники громадської організації “Пошук літаків ДСВ в Україні” передадуть до Державного музею авіації імені Олега Антонова у Києві.
“Там є спеціалісти, які можуть визначити, чи був вибух, чи літак прострілювали кулями. Тобто передамо його для подальшого вивчення, і вони будуть створювати експозиції”, — каже Андрій Кір’янов.
Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФ, youtube Голос ІФ, tiktok Голос ІФ.
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канал Гудзінський NEWS, tiktok Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636