У Заболотівській ОТГ скорочення третини персоналу врятувало лікарню
Заболотівська об’єднана територіальна громада – єдина в Івано-Франківській області, яка прийняла на свій баланс районну лікарню.
Для бюджету громади утримання 330 медиків було справжньою проблемою. Втім Заболотівська ОТГ зуміла зберегти установу для надання послуг вторинної ланки медицини. І сьогодні в Заболотівській лікарні обслуговуються мешканці усього Снятинського району, інформує Голос.if.ua з посиланням на Репортер.
Заболотівська ОТГ утворилася 7 грудня 2017 року. До її складу увійшли села: Заболотів, Ганьківці, Вишнівка, Іллінці, Олешків, Любківці, Рудники, Троїця, Тростянець, Зібранівка, Шевченкове та Рожневі Поля.
Нині це громада, яка активно розвивається та має всі шанси стати зразковою. Однак на шляху до успіху було чимало проблем. Зокрема – дуже непроста співпраця із Снятинською районною державною адміністрацією, брак кваліфікованих кадрів, корупція тощо. Та найболючішою була проблема утримання Заболотівської районної лікарні.
«Районна рада взагалі не хотіла утворення цієї громади, – говорить голова Заболотівської селищної ради Іван Танюк. – До мене приходили мешканці довколишніх сіл, щоб відновити колишній Заболотівський район, і ми таки пішли у громаду. Без об’єднання ми б не мали нічого, тому я до цього ставлюся дуже позитивно».
У межах реформи децентралізації Заболотівська районна лікарня перейшла на баланс ОТГ, а медична реформа дозволила утворити у 2018 році комунальне некомерційне підприємство «Заболотівська районна лікарня».
Оскільки підходи до фінансування з квітня 2020 року змінюються, тобто «гроші ходять за пацієнтом», то лікарня буде отримувати кошти саме за надану медичну допомогу. Тож місцева влада й керівництво лікарні вирішили підготуватися завчасно.
Зокрема, зважились на кардинальні зміни – скорочення кількості персоналу. Голова ОТГ каже, це було необхідним для утримання та забезпечення ефективної діяльності лікарні та якісного надання медичної допомоги населенню.
До скорочення в лікарні працювали 330 медиків, які обслуговували 29 тисяч місцевих мешканців. Водночас уся кількість жителів в ОТГ була близько 15 тисяч.
«Очевидно, що утримання такої кількості персоналу було невигідним. Ми в ОТГ мусимо дбати про кожну копійку. На 2020 рік нам виділять кошти на зарплату лікарям лише до 1 квітня. А далі лікарня мусить сама надавати ці кошти, як комунальне підприємство», – каже Іван Танюк.
До реорганізації лікарня працювала як звичайна бюджетна установа. Тепер фінансування медичного закладу здійснюється на основі власного фінансового плану, що має сприяти ефективному використанню коштів. Так, з 31 липня по 30 жовтня 2018 року керівництво ОТГ і медичного закладу скоротили понад третину персоналу – 125 штатних одиниць.
Скорочення стали можливими завдяки скасуванню в 2016 році обов’язковості наказу МОЗ № 33 щодо штатного розпису, пояснює Танюк. Такі дії дозволили протягом 2018 року зекономити 3 млн грн та утримати лікарню без боргів.
Мало того, на зекономлені кошти місцевого бюджету вдалося придбати комп’ютери, аналізатор крові, електрокардіограф та інше обладнання, необхідне відповідно до табелю оснащення Міністерства охорони здоров’я.
Крім того, завдяки державній субвенції на лікарню у 2018 році, яка становила 9,7 млн грн, вдалося повністю забезпечити виплату зарплати медикам до кінця року і погасити всі борги. У 2019 державна субвенція на лікарню була 9,8 млн грн.
Сьогодні Заболотівська лікарня ефективно працює, каже голова ОТГ Іван Танюк. Тут обслуговують не лише мешканців територіальної громади – 15 тисяч людей, а й практично усього Снятинського району. Жителі навколишніх сіл, які не входять в ОТГ, уклали договори з лікарями первинної ланки й обслуговуються безплатно, а ті, хто не підписав декларацію, – сплачують благодійний внесок.
Автор: Сергій Павлюк