Як правильно снідати: що можна, а що не варто вживати на голодний шлунок
Харчуйтеся правильно і будьте здорові!
Сніданок більшості француженок складається з чашки кави і круасана з джемом, і виглядають вони просто чудово! Але мало хто знає, що така їжа важко сприймається порожнім шлунком, і якщо постійно на неї налягати, можливі проблеми зі здоров’ям, інформує Голос.if.ua.
Як же правильно снідати? Що допоможе і чоловікам, і жінкам зберігати ясність розуму, працездатність і бадьорий вигляд протягом всього дня? А які продукти протипоказано вводити в ранкове меню, але дуже корисно їсти на обід і вечерю? Про все це — сьогодні.
Ароматна і підбадьорлива кава
Чашка кави замість сніданку для багатьох людей стала традиційним початком дня. І не дивно! Користі цього напою присвячено чимало наукових досліджень, так і особистий досвід показує, що кава відмінно бадьорить і навіть заряджає енергією. Але є у неї і побічні ефекти!
Якщо сніданок обмежується тільки кавою, кофеїн, що міститься в напої при надходженні в організм подразнює слизову оболонку шлунка, таким чином стимулює секрецію шлункового соку. Часте подразнення стінок шлунка при відсутності їжі для перетравлення загрожує появою гастриту.
Що краще з’їсти?
Якщо ви налаштовані на плідну роботу протягом дня, їжте здорову і корисну їжу! Відмінним вибором стане гречана каша — джерело білка, заліза і вітамінів. Вона м’яко стимулює роботу травної системи, пробуджуючи її від сну. Після такого сніданку ви довго будете ситі та здорові!
На замітку!
На думку Дена Бюттнера, відомого дослідника й автора книги «Правила довголіття», кращим напоєм для здоров’я є зелений чай. 2 чашки в день зміцнюють імунну систему, знижують ризик інсультів і підвищують працездатність.
Висівки для схуднення
Шанована багатьма дієтологами харчова добавка користується популярністю не тільки серед тих, хто худне, її залюбки вводять у своє меню всі, хто дотримується принципів здорового харчування. Вважається, що висівки допомагають тримати під контролем вагу і апетит, адже потрапляючи в шлунок, вони багаторазово збільшуються в об’ємі (приблизно у 25 разів!), викликаючи тривале відчуття насичення.
Але не варто забувати, що для отримання користі висівки потрібно поєднувати з великою кількістю води. Якщо цього не робити, виникнуть проблеми з кислотністю шлунка, можливі запори і подразнення слизової кишечника. Крім того, фітинова кислота в складі вівсяних висівок при тривалому застосуванні перешкоджає нормальному засвоєнню кальцію, що загрожує крихкістю кісток, виникненням тріщин і переломів.
Що краще з’їсти?
Відмінний варіант корисного сніданку — чорниця. Дослідження вчених показують, що її прийом вранці допомагає поліпшити пам’ять, нормалізувати кров’яний тиск і обмін речовин. У сезон чорниці рекомендовано вживати у свіжому вигляді, а в інший час будуть корисні сушені ягоди. Більш щільним варіантом сніданку може стати пара яєць. Яйця натщесерце — перевірений спосіб зменшити споживання калорій протягом дня.
Тістечка, цукерки та інші солодощі
Більшість існуючих сьогодні солодощів промислового виготовлення не корисні для здоров’я, але особливо вони небезпечні на початку дня. Такі продукти містять ударну дозу цукрів, які потрапляючи в організм, вимагають негайної реакції підшлункової залози. Інсулін, який продукується залозою нормалізує рівень глюкози в крові і тоді на зміну короткостроковій ейфорії приходять пригніченість, слабкість, погіршення настрою.
Регулярне вживання солодощів на порожній шлунок змушують підшлункову залозу працювати в інтенсивному ритмі, що впливає на її основні функції (наприклад, виробництво адекватної кількості інсуліну) і може навіть сприяти виникненню цукрового діабету.
Що краще з’їсти?
Не можете уявити своє життя без солодощів? Вибирайте корисну їжу, але плануйте її на десерт! Після щільного обіду можна побалувати себе чаєм з медом або жменею сухофруктів. Це поліпшить роботу мозку і забезпечить організм енергією. Серед корисних варіантів також виділіть моркву, вона покращує кровотворення і корисна для органів зору.
Мандарин, апельсин, лимон
Популярні в холодну пору року вітамінні фрукти відрізняються яскравим смаком і приємним ароматом. Їх люблять як дорослі, так і малеча. Але любителям поласувати цитрусовими рано вранці варто переглянути свої уподобання в їжі. Сік цитрусових натщесерце — це прямий шлях до гастриту та інших проблем ШКТ.
Що краще з’їсти?
Корисні ранкові солодощі — горіхи. І нехай це дуже калорійний десерт, він сприятливо позначається на роботі травної системи. Жменя горіхів натщесерце допомагає нормалізувати кислотність шлункового соку, вони корисні для роботи серця і знижують ризик хвороби цукровий діабет.
За здатність позитивно впливати на лібідо горіхи називають «природним афродизіаком». Секрет цього зілля простий — пікантний смак і комплекс вітамінів і мінералів.
Свіжі сирі овочі
Нарізка помідорів і огірків або будь-яких інших сирих овочів є відмінним варіантом перекусу для тих, хто худне. Але вживати їх натщесерце, все ж, не варто! Кислоти, якими багаті свіжі плоди, можуть стати причиною проблем з ШКТ. Дискомфорт у шлунку, печія, підвищене газоутворення — тільки початок списку. Так, дубильна кислота, що міститься в томатах, при контакті зі шлунковим соком підвищує його кислотність, що в перспективі тривалого прийому може викликати виразку.
Що краще з’їсти?
Якщо ви хочете свіжими плодами урізноманітнити ранок, їжте їх у комбінації з іншою корисною їжею. Бутерброд зі скибочки цільнозернового хліба, шару сиру або бринзи і кружечка помідора або огірка — відмінний початок дня. Складні вуглеводи, які містяться в цілозерновому хлібі, життєво необхідні організму і найкращий час для їх приймання — ранок.
Ряжанка, йогурт, кефір
Кисломолочна продукція, збагачена лактобактеріями, дуже корисна. Основна її цінність — в дружній мікрофлорі для організму людини. Але якщо пити йогурт або кефір натщесерце, молочнокислі бактерії потраплять в кисле середовище шлунка, де загинуть, так і не встигнувши дістатися до кишечника. Якщо ваша мета підтримати організм після хвороби, прийому антибіотиків або просто налагодити травлення — пити кисломолочну продукцію потрібно між основними прийомами їжі.
Що краще з’їсти?
Прекрасний варіант сніданку на кожен день — м’ясо з овочами. Можливо, комусь цей варіант здасться занадто «важким», але фахівці з харчування наполягають: сніданок повинен бути «жировим». Тушковані овочі і шматочок грудинки курки (або в якості альтернативи — нежирна риба) — ідеальні для початку дня. Білкова їжа відмінно насичує, а тушковані овочі позбавляють шансу «перебрати» з калоріями.
Прийом їжі надає потужний пусковий вплив на діяльність проксимального відділу травного тракту. Починається інтенсивна, але нетривала секреція залоз верхнього відділу травного тракту. Від того, що будеш їсти на сніданок, залежить самопочуття протягом дня. Занадто легкий або щільний сніданок призведе до слабкості та зниження працездатності.
Корисними сніданками можна назвати:
- Несолодкі каші (на воді або з додаванням молока) з маслом або сиром або ягодами.
- Страви з 1-2 яєць з овочами з додаванням рослинної олії.
- Страви з сиру зі сметаною або кисломолочним продуктом, можна додати ягід або фруктів. Причому можна навіть банани — вони не є ворогами організму, як вважають деякі. Але міра 0,5-1 банан.
- Кілька млинців чи оладків з злакового борошна з начинкою з сиру, птиці, овочів.
- Бутерброди з сиром і маслом; птицею або м’ясом і листком салату.
На сніданок варто відмовитися від:
- Солодких мюслів, каш швидкого приготування, пластівців. В них багато цукру і з’ївши одну порцію, ви швидко захочете їсти знову.
- Fastfood. Тут багато солі, цукру, підсилювачів смаку; через годину знову захочеться їсти.
- Гострого і солоного. Не будемо лякати свій шлунок та інші органи травлення відразу їжею з ефірними оліями, які подразнюють слизові оболонки органів травлення і лише розпалюють апетит.
- Алкоголю і кави. Ці напої викликають подразнення шлунка, призводять до печії, а при регулярному вживанні — гастриту і виразки.
- Газованих напоїв, крім мінеральної води. Газована вода викликає подразнення слизової оболонки шлунка.
- Дріжджової випічки. Буде мучити газоутворення в кишечнику, здуття.
- Свіжовичавлених соків. Кислоти і масла, які є у фруктах подразнюють слизову оболонку шлунка, що призводить до виділення соляної кислоти. Тут і до виразки недалеко.