9 квітня: день в історії, свята, іменини та народні прикмети
9квітня— 99-й день року у григоріанському календарі. До кінця року залишається 266 днів, пише Голос.if.ua.
Події
ВРУ ухвалила Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки».
Однією з основних причин трагічних подій в Криму та на сході України останніх років є тоталітарна антиукраїнська пропаганда яка 25 років незалежності вільно розповсюджувалася в цих регіонах. В той час, коли більшість посткомуністичних країн Східної Європи ще на початку 90-х років зробили все, щоб позбавитися від власного тоталітарного минулого та свідомо обрали демократичний шлях розвитку, Україна до останнього часу залишалася європейським заповідником старих людожерських комуністичних та націонал-шовіністичних цінностей. Змінилася ситуація тільки в 2013-14 роках під час Революції Гідності та після збройного вторгнення Московії в Крим та на Донбас.
Як згодом вияснилося, існування вільної, демократичної української держави несумісне з масованою пропагандою на її території комуністичних та націонал-шовіністичних імперських цінностей коріння яких ростуть з близького та недружнього зарубіжжя.
Саме тому, 9 квітня 2015 року Верховною Радою України було прийнято закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки». Закон засуджує комуністичний та нацистський (що практично одне і теж саме) тоталітарні режими в Україні як злочинні та забороняє публічне заперечення їх злочинів.
Cвята
День фінської мови — щороку в цей день фіни і шанувальники фінської мови в усьому світі відзначають День Мікаеля Агріколи або, по-іншому, День фінської мови. 9 квітня не є в Фінляндії вихідним, але у країні святково здіймають державний прапор.
Національний музейний вихідний — в один із квітневих тижнів у Нідерландах проводять для жителів і туристів країни програму з метою підвищити освітній і культурний рівень. Починається вона в Національний музейний вихідний, коли понад 550 музеїв відкривають двері для абсолютно безкоштовного відвідування.
Окрім того, 9 квітня в світі відзначають такі свята:
День катання на каруселях;
День порозуміння із самим собою;
День анонімного алкоголіка;
День стрінгів на люстрі;
День роздвоєння особистості.
Іменини
Мануїл, Мануйло, Мефодій, Мотрона, Феодосій, Олександр, Іван, Охрім, Кіндрат
Народні прикмети
МОТРОНИ-НАСТОВИЦІ, НАПІВРІПНИЦІ
Названо на честь мучениці III – IV ст. Мотрони Солунської, яку називають Настовицею, оскільки до цього дня сходить останній сніговий наст. Є також інше пояснення: о цій порі прилітають чайки звичайні, які в деяких місцевостях звуться настовицями. Завершується приліт ранніх птахів. Мотря вийшла з хати пташок зустрічати. Називають святу і Напівріпницею: за старих часів цього дня було прийнято відбирати із зимового запасу половину найбільш придатної ріпи та городини для насіння.
Завершується приліт ранніх птахів. Мотря вийшла з хати пташок зустрічати.
День в історії
1921 — у Ялті заснований музей Чехова
1930 — в Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефона. Зв’язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T
1963 — екс-прем’єр-міністр Британії Вінстон Черчилль став першим іноземцем, якому Конгрес США присвоїв звання почесного громадянина США
1966 — у Франції Софі Лорен вийшла заміж за продюсера Карло Понті
1966 — Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував більше чотирьох століть
1969 — відбувся дебютний концерт гурту King Crimson у лондонському клубі «Спікізі»
1970 — Пол МакКартні заявив, що більше не буде співпрацювати із Джоном Ленноном, поклавши кінець існуванню «The Beatles» як групи
1977 — шведська група ABBA на тиждень очолила американський хіт-парад з піснею «Dancing Queen»
1983 — англійський хіт-парад очолив Девід Боуї з піснею «Let’s Dance»
1989 — радянські війська розігнали мирну демострацію у Тбілісі, ці криваві події отримали назву Трагедія 9-го квітня
1990 — у Львівській опері відбулося перше засідання Львівської обласної ради першого демократичного скликання
1991 — у Львові засновано творче об’єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич)
Народились
1919 — Іван Михайлович Савченко, інженер-кораблебудівник, один з найбільших в СРСР фахівців в області атомного підводного кораблебудування і технології суднобудування.
1925 — Ернст Неізвєстний, радянський та американський скульптор і графік.
1932 — народилася одна з найзнаменитіших мавп у світі — Чіта, яка знімалася в фільмах про пригоди Тарзана та занесена в Книгу рекордів Гінесса як головний довгожитель серед мавп.
1954 — Денніс Куейд, американський кіноактор («Післязавтра», «Ворог мій»)
1962 — Ігор Подольчак, український художник, режисер (Las Meninas (2008), Delirium, (2013), Merry-Go-Round (2017))
Померли
2015 — Сорока Богдан Михайлович, український художник-графік