Знайдено найдавніший анатомічний атлас
У 1970-х роках археологи розкрили гробницю Мавандуй в Чанші, провінція Хунань (Китай). У ній виявили трактати про війну, астрономії та історії, шовкові географічні карти і безліч артефактів III-II століть до нашої ери. У тому числі кілька манускриптів про анатомію і акупунктуру.
У них будову людського тіла описується як 11 шляхів, кожен з яких пов’язаний з певними захворюваннями, — схожа структура зустрічалася в більш пізньому трактаті «Хуанді нейцзін», або «Класики внутрішньої медицини Жовтого імператора / жовтого Теарха». Він багато в чому спирався на інформацію, отриману під час розтину злочинців, крім того, вчені виявили, що деякі фрагменти тексту прямо скопійовані з манускриптів Мавандуй. Це наштовхнуло їх на думку, що знайдений в гробниці текст теж описує результати розтинів і є найстарішим анатомічним атласом, який за точністю не поступається античним.
Автори перевели, інтерпретували текст і з’ясували, що анатомія людини в ньому розглядалася через призму філософії інь і ян. До кожної зі сторін ставилися певні частини тіла і шляхи, по яких йде енергія. Вони збігаються з розташуванням судин в організмі людини. Так, наприклад, в трактаті система вен в руках названа ян, а система кровоносних судин — інь. Дослідники припускають, що вони відображають не езотеричні енергетичні канали, а реальну будову кровоносної системи, а трактат писали як керівництво для лікарів тієї епохи. Результати дослідження опубліковані в журналі The Anatomical Record.
Вчені прийшли до висновку, що медичні трактати, знайдені в гробниці Мавандуй, — це найстаріший збережений анатомічний атлас у світі. Співавтор роботи Іззі Уїндер зі Школи природних наук сказала, що команда «переосмислила стародавні тексти, які описують одинадцять« шляхів », що проходять через тіло». Вона зазначила, що такої точності стародавні вчені не могли б досягти без розтину: можливо, вони використовували тіла злочинців, як і більш пізні автори.
Дослідження текстів ще не закінчено, але, на думку авторів, воно вже значно переписує частину старокитайської історії і дає по-новому поглянути на розвиток акупунктури і медицини в Піднебесній. Вчені впевнені: знахідка доводить, що акупунктура спочатку мала наукову основу, і в майбутньому матиме великий вплив на її вивчення.
Всі важливі Новини Івано-Франківська – Голос тут.