Дороге задоволення: як в Івано-Франківську ринок повертають

Економіка, Новини, Суспільство

Міська рада Івано-Франківська погодила створення нового комунального підприємства «Муніципальні ринки». За його допомогою не тільки налагоджуватимуть торгівлю та популяризуватимуть виробників, але й спробують повернути у комунальну власність Центральний продуктовий ринок.

Про це повідомляє щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на “ГК”.

Ринок завжди був і залишається місцем, де вирує життя. Жодна крамниця чи супермаркет не замінять базарного духу – тут можна не тільки поторгуватися, вигідно придбати чи продати, але й почути найсвіжіші новини та досхочу попліткувати.

Тому громом серед ясного неба для франківців став минулорічний конфлікт на Центральному міському ринку, питання власності якого має багато зацікавлених сторін і досі залишається відкритим. Одна із цих сторін – міська рада Івано-Франківська. Адже сам ринок – комунальна власність, але вже багато років він перебуває в оренді у ТОВ «Торговий сервіс». Зараз мерія намагається повернути продуктовий базар. І для цього створила нове комунальне підприємство «Муніципальні ринки».

Майданчик для промоції

Отже, минулого тижня міська рада Івано-Франківська погодила створення нового комунального підприємства. Щоправда, поки що на папері. Засновником підприємства є міська рада. Воно їй підзвітне, підконтрольне і підпорядковане виконавчому комітету.

За логікою, «Муніципальні ринки» мали б курувати діяльність усіх торгових ринків Івано-Франківської ОТГ.

Підприємство, згідно із статутом, має займатися ліцензуванням; організацією торгівлі; надавати соціально-побутові послуги як відвідувачам ринку, так і громадянам, які здійснюють торгівлю на ринку; надавати торгові місця для здійснення торгівлі; забезпечувати контроль за торговельним процесом, за якістю сільськогосподарської продукції та продовольчих товарів; здавати на прокат торговельний інвентар та обладнання тощо.

«Муніципальні ринки» у мерії розглядають і як майданчик для туристичної промоції міста. Зокрема, мова йде про організацію виставок, ярмарків, конкурсів та торгів.

«У перспективі ми бачимо ринки як туристичні об’єкти. У багатьох країнах є така практика, коли туристи мають змогу на спеціалізованих ринках придбати місцеву продукцію, спробувати щось цікаве та нове для них», – говорить заступник міського голови Петро Шкутяк.

Статутний капітал КП «Муніципальні ринки» становить 1 000 000,00 грн і формується впродовж одного року з дня державної реєстрації підприємства.

Наразі затверджено тільки статут. Які саме ринки будуть підконтрольні новоствореній структурі, у мерії поки що не говорять.

Петро Шкутяк зауважує, що питання організації реальної діяльності – у перспективі. Зокрема, про штат і директора стане відомо за місяць-два.

«Зараз створено Івано-Франківську ОТГ, відповідно, збільшилася кількість населення, і ми хочемо організувати кращий доступ населення до товарів, а також створити сприятливі умови для виробників, щоб вони мали місце для реалізації продукції, яку виготовляють. Станом на зараз затверджуємо тільки статут, а про які ринки йтиме мова – це вже все у процесі роботи. На сьогодні у місті немає комунальних ринків. Є тільки Центральний ринок, який є власністю громади, але він перебуває в оренді. Якщо ринок буде повернуто, то, можливо, це підприємство й обслуговуватиме його», – зазначає Шкутяк.

Як мозковий центр для промоції місцевих виробників бачить цю структуру голова постійної депутатської комісії з питань розвитку територіальних громад, підприємництва, економіки та регуляторної політики Роман Харук.

Він каже, що у підприємстві мають працювати науковці, аналітики та маркетологи, які аналізуватимуть і розроблятимуть стратегію розвитку підприємництва у громаді.

«Це не означає, що мова йде про будівлі і споруди. Питання стоїть більш глобально. «Муніципальні ринки» – це юридична особа, яка займатиметься ринковою економікою, питаннями розвитку ринків. І мова не тільки про продукцію. Для мене це більш широке поняття. Треба людей навчати виробляти продукт – йдеться не лише про сільське господарство, але й про лікарські рослини, квіти, ягоди, продукцію культурного спрямування, сімейні ферми. Далі потрібно продумати, як заводити цю продукцію на ринки міста, у школи і ДНЗ. Маємо створити свою торгову марку, бренд. Це буде такий потужний аналітичний центр», – говорить Роман Харук.

Ринок – громаді

«Муніципальним ринкам» відведена й інша роль, вочевидь, головніша. Мова про повернення під контроль міської ради Центрального ринку на вулиці Дністровській, 5. Принаймні на цьому наголошує міський голова Руслан Марцінків.

Фактичним власником землі і майнового комплексу на вул. Дністровській, 5 є громада міста. Але як майно, так і земля під ринком до 31 грудня 2022 року перебувають в оренді у ТОВ «Торговий сервіс».

Від 2016 року на ринку триває реконструкція: зведено нові торгові павільйони, підземний паркінг, встановлено ліфти.

У 2017 році виконавчий комітет дав добро на приватизацію приміщень ринку. Покупцем виступив «Торговий сервіс». Однак депутати міської ради на сесії не проголосували за це рішення.

Зараз же у мерії вирішили повернути ринок у власність міста.

«Повертаємо ринок у комунальну власність. Дуже багато є скарг на його благоустрій. Найбільше зауважень – щодо гуртового базару. Тому прийняли непросте рішення – створили КП «Муніципальні ринки» і будемо повертати продуктовий ринок у власність громади. Крок непростий, але свого часу ніхто не вірив, що Палац Потоцьких вдасться повернути. Але ми змогли. А взагалі, у багатьох країнах ринки є своєрідною родзинкою та туристичною принадою. От хочу, аби й у нас так було», – говорить мер.

Яким саме чином нове комунальне підприємство допоможе повернути продуктовий базар, у мерії поки що міркують. Проте запевняють: КП – це, у першу чергу, балансоутримувач. Адже ринок – не лише майно і будівлі, але й підприємці та люди, які торгують. Тому мусить бути управлінець, який буде відповідальним за благоустрій та організацію роботи.

«Коли відбудеться процес повернення, то вже буде структура, яка зможе перебрати на себе управління ним», – пояснює заступник міського голови Петро Шкутяк.

Далі точно буде

Центральний, або «критий», ринок у мешканців Івано-Франківська роками асоціювався з іменем Ігоря Халаменди, більш відомого у народі під прізвиськом Бура. У 2002 році заснована ним фірма «Торговий сервіс» орендувала ринок і з того часу адмініструє його. 25 жовтня 2019 року звичний уклад життя продуктового ринку порушився. Засновником замість Ігоря Халаменди стала Тамара Казанцева, а фірму перереєстрували у місті Дніпро. Новим керівником ТОВ «Торговий сервіс», згідно з документами, став Олександр Туяхов.

У самій компанії стверджували, що Ігор Халаменда підприємство не продавав, також не було і жодних судових рішень стосовно зміни засновників. Мовляв, всі документи підроблені. Увесь 2020-й рік Бура намагався повернути контроль над ринком, проте ці спроби були невдалими. Збоку усе виглядало як розбірки та банальний переділ сфер впливу.

«У нашому спокійному місті не потрібно повертатися до бандитських методів. Якийсь перерозподіл, на це мали б реагувати силовики», – так міський голова коментував ситуацію у 2019 році.

Потім справа пішла у суди.

За минулий рік, та й вже за місяць 2021-го, у ТОВ «Торговий сервіс», згідно з відкритими документами, вже декілька разів змінилися керівники. Від січня 2021 року засновником та кінцевим бенефіціаром знову є Ігор Халаменда, а директором компанії став Андрій Голумбіцький. Змінила компанія і юридичну адресу – тепер це не Івано-Франківськ, а Київ.

Ще у листопаді 2020-го Руслан Марцінків поскаржився, що керівництво ринку не платить податки і боргує понад мільйон гривень. Якщо так піде далі, то міська рада шукатиме способи розірвання договору оренди та повертатиме об’єкт у власність громади.

У Департаменті комунальних ресурсів кажуть, що ведуть претензійну роботу, і зараз підприємство сплачує оренду, щоправда, частинами.

«Ми постійно ведемо претензійну роботу. Останнього разу підприємство сплачувало за оренду 11 грудня. Платять вони частинами, а не всю суму, яку боргують», – розповідають у департаменті.

Станом на сьогодні орендар боргує місту 1 млн 330 тис. грн.

Марія ЛУТЧИН

Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!

Підтримай незалежний медійний проект – одна кава – 30 гривень – дозволять нам працювати для Вас!
ПриватБанк 4246 0010 0028 2636 Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання «Голос».

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.