Людина-оркестр Михайло Тафійчук — музикант та майстер з Гуцульщини (відео+фото)
Михайло Тафійчук — музикант та майстер з Гуцульщини, який все життя власноруч робить українські музичні інструменти: сопілки, скрипки, ліри, дуди, цимбали, трембіти, а ще — віртуозно грає на них.
Сьогодні інструменти визнаного у всьому світі майстра-самоука замовляють музиканти зі всієї України та з-за кордону. Історію народного майстра розповів Ukraїner. , інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ.
Михайло Тафійчук мешкає у карпатському селі Буковець, де ковалює та майструє духові та струнні музичні інструменти. Першу сопілку майстер зробив з вербової кори, скрученої в трубку, але її вистачило лише на кілька днів. Наступні чоловік виготовляв уже з бузини.
Як став ковалем — навчився вирізати для сопілок свердла, що їх використовують для вичищення середини сопілки. Каже, що сопілку можна зробити з будь-якої деревини, і це найпростіший інструмент, на якому хоч якось, але вміли грати раніше всі хлопці. Разом із сопілкою почесне місце у житті Михайла Тафійчука займає скрипка. Це два інструменти, на яких майстер найбільше грав на своєму віку.
«Треба усьо любити. Хоче людина навчитися грати — треба любити. Якщо ви це любите, ви це обажаєте — тоді і хочте, і мусите робити. Я знаю по собі», — каже Михайло Тафійчук.
У двадцять чотири він виготовив свої перші цимбали. Робити дуди навчився у двадцять п’ять, коли придбав дуду в майстра Івана Михайлюка з Верхнього Ясенова. Від нього ж і перейняв техніку виготовлення інструмента. На сьогодні Тафійчук єдиний в Україні майстер, який робить дуди.
«Я пів року мучився, поки я зрозумів, як її строїти, і навчився грати. Зразу то як п’яний робився від гри, бо там треба багато воздуха подавати. Ну і все, і так помалу та й почав робити. Першу дуду я кинув до пічки, у вогонь. Не пішла. А другу дуду вже продав», — пригадує народний умілець.
Виготовити інструмент — важка робота, яка включає багато різних процесів. Треба вміти працювати з деревиною, металом, шкірою і при цьому розумітися на технічних нюансах, знати, як досягти потрібного звучання. Просту сопілку можна зробити за день-два, а, наприклад, на цимбали піде не менше сорока днів. Окрім того, Михайло Тафійчук ще й власноруч оформлює свої вироби різьбою по дереву та інкрустацією.
Інструменти Михайла часто купують з інших країн, приміром, зі Швеції та Бельгії. Сам чоловік теж свого часу кілька разів виступав за кордоном: якось його як майстра з дуд запросили у Німеччину на фестиваль, де він не лише грав, а й виробляв інструменти. Майстер зізнається — запрошень було дуже багато, та він ввідмовлявся, не любить дорогу, та і улюблену роботу не хотів залишати.
Більше про Михайла Тафійчука та його інструменти у відео Ukraїner:
Нагадаємо, Ukraїner — волонтерська медіаорганізація, яка у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну і презентує її у світі. Усі фото: Аліна Кондратенко
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.