Тимчасовий захист ЄС: чи можна повертатись в Україну без втрати особливого статусу
Юрист Ганна Жакот розповіла, як це можна зробити, щоб не втратити особливий статус.
Українські біженці через війну змушені залишити свої будинки та тимчасово переїхати до Європи. У зв’язку з цим багато кого цікавить можливість повернення в Україну за наявності тимчасового захисту ЄС. Юрист Ганна Жакот розповіла, як це можна зробити, щоб не втратити особливий статус, про це пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ.
Законодавство України та правила Євросоюзу не забороняють повертатися українцям додому. Проте існують певні процедурні відмінності для зворотного шляху для людей, які набули статусу біженця та тих, хто перебуває під тимчасовим захистом ЄС.
Біженство та тимчасовий захист
Всі дії біженця, спрямовані на повернення на територію власної держави, прирівнюються до повернення під її захист. У цьому випадку людина автоматично втрачає статус біженця незалежно від підстав та умов такого повернення.
Українці, які отримали тимчасовий захист Євросоюзу, можуть у будь-який час та на невстановлений термін повернутися до рідної країни та не втратити цей статус. Така можливість зараз вкрай необхідна особам, чиї будинки розташовані на відносно безпечних територіях.
Юрист зауважила, що якщо ви хочете тимчасово поїхати в іншу країну не члена ЄС чи зону Шенгену – то ви не втрачаєте пільги, але лише за умови подальшого повернення. Проте, деякі країни Євросоюзу на рівні внутрішнього законодавства можуть встановлювати терміни для перебування українців за межами таких країн. Зазвичай, цей термін становить 30 днів.
Країни-виключення
Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не є країнами Євросоюзу, але є країнами Шенгенської зони. Тому українські біженці можуть прибувати до цих країн після перетину Шенгенської зони, але умови тимчасового захисту на їхніх територіях відрізнятимуться від прав гарантованих країнами Євросоюзу.
Раніше в Україні заборонили перетинати кордон без закордонного паспорта. У перші дні війни українцям дозволили перетинати кордон із країнами Євросоюзу з будь-яким документом, який підтверджував особу.
Читайте найголовніші новини Івано-Франківська та Прикарпаття на сайті Голос ІФ. Дивіться відео-новини, розслідування на YouTube каналі Голос ІФ.