Біженці в Польщі: як довго українці можуть перебувати в ЄС і які проблеми можуть виникнути
У цьому матеріалі ви дізнаєтесь, чи можуть українські біженці вільно виїжджати за межі Польщі та міняти місце проживання.
Про це інформує щоденна онлайн – газета Голос ІФ .
Українські біженці з біометричними закордонними паспортами почали побоюватися, що закінчується безвізові дні для повторного в’їзду до Польщі. До того ж у польській Прикордонній службі повідомили, що при повторному в’їзді діє правило “90 днів”, які потрібно провести поза Шенгеном або отримати візу типу D.
Які правила поїздок діють для українських біженців у Польщі
Чи залишається тимчасовий захист, якщо виїхати за межі Польщі
З 2017 року для в’їзду до Шенгенської зони українцям не потрібна віза. За безвізовим режимом ЄС можна перебувати 90 днів протягом 180 днів. Тим часом директива про тимчасовий захист знімає ці обмеження.
Проте є нюанс – право на триваліший термін перебування дає статус тимчасового захисту в окремій країні ЄС. Керівник пресслужби Головного командувача Прикордонної служби Польщі Ганна Михальська пояснила:
Якщо українці приїхали до Польщі з 24 лютого і зголосилися залишитися в цій країні – а для цього зареєстрували номер PESEL.Ukr – вони отримали право перебувати тут до 18 місяців
Після завершення 90 днів безвізу українці з біометричними паспортами все одно можуть виїхати з Польщі. При цьому одноразовий термін відсутності не повинен перевищувати 30 днів, інакше ви втратите статус тимчасового захисту. Тобто анулюється право перебувати у Польщі протягом терміну 18 місяців із 24 лютого.
Чи можна міняти місце проживання
У Європейській комісії сказано, що щойно український біженець отримує тимчасовий захист від однієї з країн ЄС, права дійсні лише в тій країні ЄС, яка надала дозвіл на проживання. Але протягом 90 днів у межах 180-денного періоду ви можете вільно подорожувати іншими країнами в межах ЄС. У поясненні йдеться:
Ви також можете вирішити, що ви хочете використовувати свої права в іншій країні ЄС, ніж та, де ви зараз проживаєте. Якщо ви зміните місце проживання та переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і ваші права там закінчаться. Нова країна-учасниця ЄС повинна надати вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що ви маєте намір переїхати в іншу державу Євросоюзу
Чи можна вільно пересуватися країнами ЄС
Статус тимчасового захисту дозволяє переїхати до іншої країни Європейського Союзу до видачі посвідки на проживання. Також ви зможете вільно пересуватися країнами ЄС протягом 90 днів у 180-денний період після видачі посвідки на проживання в приймаючій країні ЄС.
За наявності біометричного паспорта громадяни України як безвізові мандрівники мають право на вільне пересування в межах ЄС протягом 90 днів після в’їзду на територію ЄС.
Якщо паспорт біженця не є біометричним, то при в’їзді до Шенгенської зони влади на кордоні країни ЄС першого в’їзду мають видати короткострокову візу, дійсну протягом 15 днів.
Чи можна біженцям їздити до інших країн після 90 днів у Польщі
Юристи сайту “Польський консультант” пояснюють, чи можуть біженці виїжджати до інших країн Польщі. Зазначається, що для поїздки до інших країн, крім України, діють ті самі норми:
- відсутність у Республіці Польща на строк понад 30 днів позбавляє біженця статусу “Укр”.
- підстави перебування у країні, як і пільги, анулюються.
Як повідомляють польські юристи, немає жодних підстав вважати, що українець не може виїжджати з Польщі більше ніж на 30 днів упродовж усіх 18-масяців. Положення ust.2, art.11 Specustawy слід трактувати як разовий виїзд з Польщі, що не перевищує 30 днів:
- Для збереження легального перебування в Польщі на підставі Спецзакону та пов’язаних з ним прав кожна поїздка громадянина України за межі Польщі не повинна тривати понад 1 місяць, а кількість таких поїздок не обмежена.
Право на перебування в іншій країні залежить від її законодавства – чи можна туди їхати без закордонних паспортів, чи є можливість безвізового перебування, допустимий термін перебування з урахуванням днів, проведених у Польщі.
Наприклад, у роз’ясненні Телеграм-каналу Європейського Союзу на підтримку України “EU supports Ukraine” говориться:
Німеччина нещодавно попередила, що подовжує термін безвізового перебування українців до 31 серпня. Це означає, що громадяни України зможуть не лише вільно в’їжджати до Німеччини, а й подорожувати до інших країн ЄС та України у разі нагальної потреби.
Раніше ми повідомляли, що війна в Україні призвела до рекордної кількості біженців.
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.